Stomatolog radzi – 5 powodów, dla których warto zapobiegać próchnicy zębów

Stomatolog radzi – 5 powodów, dla których warto zapobiegać próchnicy zębów.

Promienny uśmiech i zadbane zęby to najpiękniejsza wizytówka, dzięki której możemy zrobić dobre pierwsze wrażenie. Niestety, statystyki wskazują, że większość Polaków cierpi na próchnicę. Jakie konsekwencje niesie ze sobą bagatelizowanie stanu zębów i dlaczego należy zapobiegać próchnicy? Prezentujemy 5 porad stomatologa.

Utrata zębów

Statystyki pokazują, że jedynie połowa Polaków myje zęby dwa razy dziennie. Inne dane wskazują z kolei na to, że nawet 95% naszych rodaków cierpi na próchnicę. Żeby zapobiegać stanom zapalnych zębów i dziąseł, warto wypracować dobre nawyki – regularnie szczotkować zęby rano i wieczorem, a najlepiej również po każdym posiłku. Należy pamiętać, że bakterie namnażające się w jamie ustnej po posiłkach produkują kwasy, które niszczą powierzchnię zębów. Nieprzykładanie wagi do higieny jamy ustnej szybko prowadzi do ubytków, a te z kolei mogą skutkować nie tylko bólem, ale również utratą zębów.

Związek między próchnicą a chorobami serca

Zły stan zębów i jamy ustnej to nie tylko problem estetyczny, ale również poważne zagrożenie dla życia. Stan zapalny zębów i dziąseł może bowiem powodować tworzenie się blaszek miażdżycowych, które zwężają światło naczyń krwionośnych. Skutkiem wieloletnich zaniedbań może być zawał serca lub bakteryjne zapalenie wsierdzia. Doniesienia naukowców potwierdzają badania, według których u osób cierpiących na choroby zębów i dziąseł ryzyko chorób serca jest od 25% do nawet 70% wyższe niż u tych, którzy mają zdrowe uzębienie.

Próchnica a ryzyko zachorowania na cukrzycę

Specjaliści twierdzą, że u osób cierpiących na próchnicę istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. Stomatolog Warszawa – Bemowo niebodent.pl przekonuje, że ryzyko jest podwyższone również w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przyzębia, np. paradontozę. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Columbia wykazały, że po wyleczeniu chorób przyzębia poziom glukozy we krwi zmniejszał się.

Zakażenie organizmu a próchnica

Nieleczona próchnica może doprowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych, w skrajnych przypadkach skutkujących nawet śmiercią. Bakterie namnażające się w jamie ustnej przenikają do innych układów i mogą stanowić źródło zakażenia organizmu, np. spowodować rozwinięcie się sepsy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Na tak poważne konsekwencje narażone są szczególnie osoby o słabej odporności, np. seniorzy. Nieleczone ubytki mogą ponadto uszkodzić nerki, skutkować reumatoidalnym zapaleniem stawów, a nawet spowodować choroby zatok szczękowych.

Czy próchnica może spowodować chorobę Alzheimera?

Najnowsze doniesienia badaczy z Wielkiej Brytanii wiążą występowanie chorób zębów i przyzębia z demencją starczą oraz chorobą Alzheimera. Naukowcy są zdania, że na pogorszenie się sprawności intelektualnej osób w starszym wieku może mieć wpływ stan zapalny będący konsekwencją nieleczonej próchnicy.

Wybierasz się do nowego dentysty? Zapoznaj się również z innym artykułem:
Stomatolog dla dzieci i dorosłych w Bemowie – o co pytać, umawiając się na pierwszą wizytę.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.