Spotkanie kawaleryjskie z Ulą Kowalczuk

UDOSTĘPNIJ
  • 2
  •  
  •  
  •  

Spotkanie kawaleryjskie z Ulą Kowalczuk.

Zapraszamy na spotkanie z Ulą Kowalczuk, autorką książki “Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”, która opowie o tym, w jaki sposób koń opanował język polski.

Przysłów i powiedzeń związanych z końmi, czyli konizmów, używają niemal wszyscy. Powszechne stały się wyrażenia: dajemy “konia z rzędem”, mamy “końskie zdrowie”, jesteśmy “kuci na cztery nogi”, potrafimy “stanąć dęba”, zażywamy “końską dawkę” leków, stajemy “w szranki”, otaczają nas “konie mechaniczne”, “dosiadamy swojego konika”, “znają się jak łyse konie” czy “wygrali tę potyczkę w cuglach”.

Ula Kowalczuk opowie o tym, w jaki sposób konizmy trafiły do języka polskiego. Przedstawi je przez pryzmat historii, życia codziennego i wiedzy o koniach.

“Spotkania kawaleryjskie”, czyli wydarzenia o tematyce kawaleryjskiej i hipologicznej, odbywają się dwa razy w miesiącu. Są one częścią cyklu “Koń jaki jest każdy widzi”, który obejmuje m.in. prelekcje i pokazy poświęcone tematyce konia, jego historii i obecności w życiu ludzi.

Organizatorami są: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie oraz Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP.

Ula Kowalczuk – miłośniczka koni i jeździectwa, od 2006 r. właścicielka Tiszmena – wałacha szlachetnej półkrwi, jego jedyna trenerka i jeździec. Zafascynowana historią koni w Polsce, tradycjami i językiem polskim.

Spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2019 r. o godz. 14.00 w Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego (Stajnie Kubickiego). Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich

Wstęp – 1 zł. Bilety są do nabycia w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Podchorążówka, Koszary Kantonistów).

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.