SPACERY VARSAVIANISTYCZNE nad Wisłą

SPACERY VARSAVIANISTYCZNE nad Wisłą
Zapraszamy na historyczno – kulturalne przechadzki nad Wisłą. Niech Warszawa i Wisła porwie Cię swoimi niezwykłymi historiami!
Wstęp wolny!

SPACERY VARSAVIANISTYCZNE

SPACERY VARSAVIANISTYCZNE poprowadzi Adrian Sobieszczański – Varsavianista – który jest historykiem i licencjonowanym przewodnikiem po Warszawie. Uwielbia opowiadać o miejscach w których się aktualnie znajduje – sami się przekonajcie.

Oto rozkład jazdy (zbiórka zawsze przy budce Warszawskiego Plażowego):

6 sierpnia, niedziela, 11:00 | plaża Saska – Najpiękniejsze plaże miejskie pod słońcem

Plaża na Saskiej Kępie kultywuje tradycje warszawskich plaż, które przed wojną wyznaczały rytm letnich dni nad Wisłą. Podczas spaceru opowiemy o dawnej plaży Braci Kozłowskich oraz specjalnych liniach komunikacji miejskiej, dowożących warszawiaków na nadwiślańskie plaże. Dowiemy się, ile trzeba było zapłacić, aby spędzić czas na prywatnej plaży i czy opalanie się w przedwojennej Warszawie było w dobrym tonie.

10 sierpnia, czwartek, 18.00 | Plaża Żoliborz – Sport, tradycja i historia

Chociaż plaże nadwiślańskie kojarzą nam się z prawym brzegiem Wisły, również i na jej lewym brzegu nie brakuje miejsc do wypoczynku. Prym wiedzie plaża na Żoliborzu, dzisiaj kojarzona z KS Spójna. Spotkanie na Żoliborzu to świetna okazja, aby przywołać w pamięci historie warszawskich klubów sportowych, których przystanie były nieodłącznym elementem nadwiślańskiego krajobrazu. Opowiemy o warszawskich wodniakach – członkach Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, oficerach Yacht Clubów i sekcjach wodnych warszawskich klubów i towarzystw sportowych.

20 sierpnia Rusałka 11:00 | Plaża Rusałka – Plaża z historią w tle

Jeśli kogoś nie przekona nadwiślański warszawski piasek, to z pewnością na plaże przyciągną widoki. Z żadnego innego miejsca w Warszawie nie ma drugiego takiego widoku na sylwetę Starego Miasta, jaki rozpościera się z plaży Rusałka. Jest on świetnym pretekstem do opowieści o tym, jaką rolę odegrała Wisła w życiu miasta, jak wyglądała Wisła i jej brzegi na przestrzeni wieków oraz co zadecydowało o powstaniu Warszawy właśnie nad wielką rzeką. Dowiemy się też, ile statków przepływało dawniej przez Warszawę jednego dnia i jak radzono sobie z rzeką, kiedy jej brzegów nie spinały mosty. Nie omieszkamy nie wspomnieć o istniejącym w miejscu dzisiejszej plaży dawnej przystani Związku Urzędników Kolejowych RP.

24 sierpnia Poniatówka 18:00 | Plaża Poniatówka – Na lewo most, na prawo most

Zlokalizowana przy moście Poniatowskiego dawna warszawska plaża miejska, podobnie jak dziś, animowała życie warszawiaków nad Wisłą. Na spacerze opowiemy o jej powstaniu, infrastrukturze i specyfice, jaka ją charakteryzowała. Dowiemy się, jaką rolę w jej rozwoju odegrał most Poniatowskiego, ile czasu trzeba było odstać w kolejce, by w świąteczny dzień dostać się na plażę oraz kogo można było spotkać nad Wisłą. Spacer po plaży i jej okolicach to też świetną okazją, by opowiedzieć o organizowanych nad Wisłą Wiankach oraz roli, jaką to święto odegrało w historii Warszawy.
Oderwij się od hałasu miasta, zanurz się w przyrodę i historię. Już nasza w tym głowę, byś odetchnął, nawet na najbardziej obleganej miejskiej plaży. Nie wierzysz, że to jeszcze możliwe? No to daj się tam zaskoczyć.
Wstęp wolny!

SPACERY PRZYRODNICZE

Spacery przyrodnicze poprowadzi Anna Albin – biolożka ze specjalizacją w partycypacyjnej ochronie przyrody, edukatorka i aktywistka na rzecz starych lasów.
  • 7 sierpnia, poniedziałek, godz. 18 | Plaża Poniatówka – Wszędobylska przyroda
  • 19 sierpnia, sobota, godz. 11 | Plaża Saska – Dzień bobry!
  • 21 sierpnia, poniedziałek, godz. 18| Plaża Żoliborz – Nadwiślański las tropikalny
Wstęp wolny!

Przeczytaj też:

Potańcówki w Warszawie – klik
Kino plenerowe w Warszawie – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie sierpień 2023 – klik