Repliki ławek z lat 60-tych stanęły na Placu Defilad

Repliki ławek z lat 60-tych stanęły na Placu Defilad

12 replik ławek z lat 60-tych pojawiło się na Placu Defilad. Dzięki odtworzeniu projektu wybitnego polskiego architekta, prof. Jerzego Sołtana, stworzyliśmy miejsce odpoczynku dla mieszkańców i nawiązaliśmy do ponadczasowej architektury Dworca Śródmieście.

Plac Defilad to jedna z najliczniej odwiedzanych przestrzeni w Warszawie, tutaj znajdują się kluczowe punkty komunikacyjne miasta. Dzięki realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego przestrzeń ta zyskała nowe meble miejskie, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogą spotkać się, wypocząć czy podziwiać miejskie życie. 8 ławek zostało zamontowanych w sąsiedztwie zieleni wzdłuż pasażu W. Szymborskiej, 4 ławki zlokalizowaliśmy przy wyjściu z Dworca Warszawa Śródmieście.

Kilka słów o projekcie 

Projekt ławki został stworzony przez wybitnego architekta, prof. Jerzego Sołtana. Profesor Sołtan był wykładowcą warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Harvarda, współpracował m.in. z Le Corbusierem. Zaprojektował takie warszawskie obiekty jak kompleks sportowy Warszawianka, bar Wenecja czy wnętrza Dworca Warszawa Śródmieście. To właśnie we wnętrzach stołecznego dworca znalazły się piękne ławki o falistej formie będące przykładem wybitnego polskiego wzornictwa lat 60-tych. 

Montaż 12 ławek na wzór projektu J. Sołtana to pomysł zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego w projekcie „Mebel miejski na Placu Defilad”. Pomysłem autorki było przeniesienie świetnego projektu małej architektury z podziemi Dworca Śródmieście i zlokalizowanie go w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki.

źródło: Zieleń Warszawska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.