Punkt recepcyjny Norwegian Refugee Council już działa!

Punkt recepcyjny Norwegian Refugee Council

Przy Dworcu Wschodnim uruchomiony został dziś punkt recepcyjny, stworzony przez Norwegian Refugee Council, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i miasto stołeczne Warszawa. To kolejne miejsce, w którym będą przyjmowane osoby uciekające z Ukrainy i kolejny element powstającego tu Centrum Pomocy Uchodźcom Warszawa Wschodnia.

W okolicy Dworca Wschodniego, przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Bliskiej, stanęły kolejne namioty, które posłużą ukraińskim uchodźcom. W miejscu o powierzchni około 6 tys. mkw. zorganizowanym wspólnie przez Warszawę, Norwegian Refugee Council i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej urządzony został punkt recepcyjny, który będzie w stanie przyjąć nawet do 2,5 tys. osób dziennie. W tym samym czasie będzie mogło tam przebywać 1,5 tys. uchodźców.

Jesteśmy dziś drugim najważniejszym narodem świata, który przyjmuje uchodźców. Skala solidarności, którą pokazali Polacy, jest absolutnie bez precedensu. A to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, informując o kolejnej formie pomocy, w której uczestniczy stolica. – Będziemy przyjmować uchodźców ze stacji kolejowej, zapraszać ich tu i – w razie potrzeby – udzielać przestrzeni do odpoczynku krótkoterminowego. Ten obiekt, który powstał dzięki norweskim partnerom, będzie temu służyć – dodał.

Jutro i w kolejnych dniach to miejsce będzie tętniło życiem. Uchodźcy otrzymają tu nie tylko bieżącą, doraźną pomoc, ale też ciepłe przyjęcie, co jest niebagatelnie ważne dla kogoś, kto ucieka przed horrorem wojny i przemocą w swoim kraju – mówił Jan Egeland, sekretarz generalny Norwegian Refugee Council.

Sekretarz dziękował również Warszawie, Polakom i wolontariuszom za pomoc udzielaną uchodźcom.

Polska doświadczyła najbardziej skoncentrowanego i najszybszego napływu uchodźców. Pokazaliście światu coś niesamowitego. Gdybym mógł przyczynić się do tego, by ktoś dostał Nagrodę Nobla – dostaliby ją wolontariusze w Polsce i na Ukrainie – mówił.

Za zarządzanie obiektem odpowiedzialne jest Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Norwegian Refugee Council, wspólnie z lokalnymi kooperatywami spożywczymi, każdego dnia zapewni 2,5 tys. posiłków dla przebywających tam osób. Przewidziane są również dodatkowe posiłki dla tych, którzy w punkcie recepcyjnym zostaną na dłużej, a także przekąski dla dzieci i dania dla diabetyków. Warszawa będzie odpowiadać za przekierowywanie przebywających w punkcie uchodźców do docelowych miejsc pobytu długoterminowego. Po stronie miasta pozostanie też udzielanie informacji i dodatkowego wsparcia – m.in. w ramach punktu medycznego i punktu wsparcia psychologicznego, które działają w natmiotach.

W centrum przesiadkowym przy Dworcu Wschodnim w Warszawie uchodźcy będą mogli się zatrzymać i odetchnąć. Będą mogli skontaktować się z organizacjami, które pomogą im znaleźć zakwaterowanie w Warszawie lub poza nią. Skorzystają z pomocy psychologicznej, otrzymają ciepłe jedzenie. To miejsce dla osób, które dotknęły największa wojna i kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej – mówił Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Podkreślał, że wsparcie organizacji pozarządowych pomoże odciążyć samorządy w niesieniu pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Apel o międzynarodowe wsparcie

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Jan Egeland zgodzili się, że aby poradzić sobie z kryzysem uchodźczym w Europie, konieczne jest wsparcie europejskie i międzynarodowe – zwłaszcza Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oba podmioty mogą stworzyć system, który pomoże przemieścić ludność do innych lokalizacji. Sekretarz generalny NCR wskazał też, że potrzebne jest finansowanie dla długoterminowych mechanizmów koordynacji pomocy uchodźcom oraz finansowanie działań prowadzonych w Ukrainie – na rzecz osób, które chcą tam zostać lub nie mogą uciec. Wreszcie, niezbędne jest polityczne i dyplomatyczne zobowiązanie, aby zakończyć wojnę.

Centrum Pomocy Uchodźcom Warszawa Wschodnia

Punkt recepcyjny to kolejne miejsce utworzone w ramach Centrum Pomocy Uchodźcom Warszawa Wschodnia. We wtorek niedaleko dworca uruchomiony został też punkt humanitarny, za który odpowiadają Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i m.st. Warszawa. Schronienie znajdują tam osoby, które w ciągu najbliższej doby mają opuścić stolicę w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów. Po upływie maksymalnie 24 godzin uchodźcy relokowani są do punktów pobytowych wskazanych przez miasto.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.