Psychoterapia Indywidualna W Warszawie – Czy warto? Jaki ośrodek wybrać?

Czy psychoterapia jest skuteczna? Czy nie lepiej poradzić sobie ze swoimi problemami samemu lub omówić je z przyjacielem, zamiast płacić obcej osobie? Te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, planujące pierwszą wizytę u psychoterapeuty. Dlatego dziś postaramy się pomóc Wam rozwiać niektóre, chociażby wątpliwości związane z pytaniem, czy warto podjąć psychoterapię.

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to wbrew pozorom nieudzielanie porad, pocieszanie i komplementowanie w celu poprawy samopoczucia jej uczestników. To złożony proces, który ma za zadanie, jak określiła to w swojej książce Nancy McWilliams ,,leczyć rozmową”. Więc czym jest psychoterapia? Jest procesem poznawania samego siebie, swoich uczuć, emocji, potrzeb i znaczeń. Nie daje gotowych rozwiązań, za to pomaga znaleźć je w sobie, ponieważ każdy z nas najlepiej zna samego siebie i podświadomie wie, co jest dla niego najlepsze. Można siebie odkryć właśnie w trakcie procesu psychoterapii. 

Jak wygląda psychoterapia?

Wiele osób rozważających podjęcie własnej terapii, szuka odpowiedzi na pytanie, jak wygląda psychoterapia. Nie da się wytłumaczyć w prosty sposób, czym jest psychoterapia. Można na przykład powiedzieć, że jest doświadczeniem bycia wysłuchanym. Uważnym, żywo ciekawym słuchaniem pacjentów, którzy niekiedy nigdy nie mieli okazji być wysłuchanym przez swoich bliskich. W takim razie jak wygląda psychoterapia indywidualna? Polega ona na indywidualnej rozmowie pacjenta ze specjalistą, w której trakcie w zależności od obranego nurtu terapeutycznego zadaje on odpowiednie pytania nakierowujące, które poszerzają horyzonty i otwierają nowe spojrzenie na dane sytuacje. Najważniejszą zaletą psychoterapii jest jednak fakt, że w trakcie jej nikt nikogo nie ocenia. Dzięki czemu bardzo często beznadziejne lub krzywdzące sytuacje w ocenie pacjentów przybierają całkiem nowy sens i znaczenie. Wskazując tym samym drogę do ich rozwiązania lub przepracowania.

Jakie pytania zadaje psychoterapeuta?

Wiele osób przed pierwszą wizytą u specjalisty zjada ciekawość, jakie pytania zadaje psycholog. Odpowiedź na to pytanie jest różna, a wszystko zależne jest od danego specjalisty. Niektórzy nie zdają na początku żadnych pytań, chcą wpierw poznać pacjenta. Inni natomiast od razu chcąc przełamać nierzadko występujące skrępowanie, próbują zadawać pytania nakierowujące na najbardziej nurtujące kwestie. Terapeuta jest żywo zaciekawiony osobą siedzącą naprzeciwko, dlatego też często można od niego usłyszeć w gabinecie zapytania o to, jak czułeś się w danej sytuacji, co byś zrobił teraz, gdybyś stanął znów przed danym wyborem. Takie pytania pozwalają na zastanowienie się, czy dane wydarzenia i podjęte decyzje były w zgodzie z pacjentem oraz jak na niego wpłynęły.

Co daje psychoterapia? Czy pomaga?

Psychoterapia pozwala zrozumieć i przepracować wiele osobistych problematycznych kwestii. Prowadzi do szeroko rozumianej zmiany. Osoby mające swoją pierwszą wizytę u psychologa przed sobą często zadają pytanie, czy psychoterapia pomaga. Psychoterapia pomaga. Zdecydowana większość osób, które podjęły się własnego procesu terapeutycznego, nie przerwały go i chodziły przez co najmniej rok na terapię są zadowolone z podjęcia decyzji o własnej terapii. Tym, co daje psychoterapia, jest na pewno większa świadomość siebie, swoich postępowań oraz zrozumienie swoich uczuć, potrzeb za nimi stojących, wewnętrznych dylematów. Pozwala na przykład uwolnić się od poczucia braku decyzyjności we własnym życiu, lęków, zrozumieć siebie. Prowadzi do pozytywnej zmiany na wielu płaszczyznach życia wewnętrznego i zewnętrznego.

Ile trwa psychoterapia?

Na to, jak długo trwa psychoterapia, wpływ ma bardzo wiele czynników. Przede wszystkim pierwszym z nich jest złożoność problemu, jaki ma zostać przez nią rozwiązany. Poza tym nie ma żadnych sztywno określonych ram czasowych, które mówiłyby wprost, że na przykład rok to czas ile trwa psychoterapia. Każdy pacjent jest inny, jeden potrzebował będzie bowiem zaledwie kilku wizyt u specjalisty, drugi natomiast będzie potrzebował  kilku lat. Uśredniając jednak psychoterapia indywidualna trwa zazwyczaj od 1,5 roju do 2 lat. Raz w  tygodniu, 50 minut czasu dla siebie, warto je sobie poświęcić.

Określając jednak długość jednorazowych spotkań, psychoterapia, a raczej spotkania terapeutyczne trwają najczęściej około 50- 60 minut.

 50 minut jest optymalnym okresem trwania wizyty u terapeuty.

Ile kosztuje psychoterapia indywidualna w Warszawie?
Jednym z ważnych czynników interesujących przyszłych uczestników terapii jest, ile kosztuje psychoterapia. To ile kosztuje psychoterapia indywidualna, ściśle związane jest z ilością specjalistów w danym miejscu. Pytając o to, ile kosztuje psychoterapia w Warszawie, na podstawie oferty tutaj https://poraterapii.pl/psychoterapia-indywidualna – można określić, że koszt jednego spotkania trwającego 50- 60 minut to 130 -140 złotych. Najczęściej spotkania terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu, co przekłada się na całkowity koszt miesięczny psychoterapii wynoszący 520 złotych.

Podsumowanie

Podsumowując psychoterapia, pozwala na zrozumienie siebie, swoich uczuć, potrzeb, dylematów oraz motywów, które nami kierują w życiu. Psychoterapia nie daje gotowych rozwiązań, ale sprawia, że uczymy się radzić sobie ze swoimi emocjami, dzielić się swoim zdaniem z innymi i postępować w zgodzie z samym sobą. Poprawiając tym samym swój komfort życia, oraz jakość relacji z innymi. Na prawdę warto.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.