Pokój zagadek IPN. Poznaj losy Żołnierzy Niezłomnych

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek historia”  w Warszawie otwarto edukacyjny pokój zagadek „Żołnierze Wyklęci”.

W czasie wizyty w pokoju zostaniecie przeniesieni do Polski z drugiej połowy lat czterdziestych i jako grupa Żołnierzy Niezłomnych otrzymacie zadanie odbicia więźnia. Podczas zabawy poznacie bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich. Nie musicie mieć żadnej wiedzy, zdobędziecie ją w trakcie gry!

W Pokoju Zagadek opowiadamy historię z początków Polski Ludowej za pomocą 60 minutowej gry zespołowej typu „real life escape game”. Jest to kolejny pionierski projekt edukacyjny Instytutu, gdyż formuła „pokoju zagadek” nie była jeszcze używana do edukacji historycznej.

„Real Life Escape Game” to rodzaj zespołowej gry przygodowej, odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym do tego celu pomieszczeniu (tzw. pokoju zagadek). Gracze, używając rzeczywistych przedmiotów, powinni w określonym czasie odgadnąć tajemnice pokoju. Gra wymaga od uczestników analitycznego i krytycznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów, kreatywności i spostrzegawczości oraz – przede wszystkim – działania zespołowego.

Ta zabawa „zanurza” graczy w realiach zupełnie innych czasów za pomocą scenografii wypełnionej przedmiotami z epoki. Przekazuje wiedzę na wymagający powagi temat na drodze doświadczenia.

Pokój zagadek łączy wykorzystanie artefaktów z szeregiem nowoczesnych technologii i elementów gier komputerowych. W scenografii wykorzystaliśmy m.in. oryginalne drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 r. przez oddział Stanisława Łaneckiego «Przelotnego»”.

Wszystkie zadania wymagają zdobycia konkretnej wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, a tę zdobywa się, badając pomieszczenia „pokoju zagadek” i wykonując kolejne zadania. Taka forma edukacji wykorzystuje zjawisko znane z innych grach edukacyjnych IPN, czyli naukę przez zabawę.

 

Zapisy w recepcji „Przystanku Historia” ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie lub telefonicznie pod numerem: 22 576 30 04

Godziny rozpoczęcia gry:

  • pon-pt: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00
  • sob: 10:00, 12:00

Rozgrywka z omówieniem trwa około 1,5 godziny.

Przyjmujemy grupy od 2 do 5 osób. Minimalny wiek uczestników gry to 12 lat.

Z uwagi na odbywające się na “Przystanku Historia” zajęcia i konferencje nie zawsze jest możliwość oczekiwania na wizytę w Pokoju Zagadek większych grup. Osoby oczekujące zapraszamy do czytelni do stolika z komiksami i innymi publikacjami na temat Żołnierzy Wyklętych.
Oferta zajęć dla uczniów: http://przystanekhistoria.ipn.gov.pl/ph/dla-uczniow

Wstęp bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Więcej informacji – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.