Piknik Wielokulturowy

W sobotę, 22 kwietnia 2017 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się Piknik Wielokulturowy.

Podczas warsztatów i spotkań Muzeum Warszawskiej Pragi przybliży różnorodne techniki i tradycje rękodzielnicze odległych kultur.

Podczas warsztatów i spotkań zaprezentowane zostaną tradycyjne i współczesne techniki wykonywania pieśni i instrumentów, obrazów i wycinanek, zabawek oraz potraw. Niezależnie od wieku i umiejętności każdy znajdzie w programie coś dla siebie.
Muzeum Warszawskiej Pragi jest najlepszym miejscem do celebrowania wielokulturowych tradycji stolicy. To właśnie tu zostały odkryte i zrekonstruowane dawne żydowskie modlitewnie. Ekspozycja muzeum podejmuje tematy współistnienia wielu grup narodowościowych i etnicznych na warszawskiej Pradze.
Partnerzy: Soho Factory, Praska Światoteka, Niebieski Syfon, Fundacja Ludoteka Roszada.

PROGRAM

Warsztaty (formuła otwarta bez względu na wiek, umiejętności i język):


12:00–16:00 Zabawki z różnych stron świata
Własnoręczne wykonanie zabawek, którymi od setek lat bawią się dzieci w odległych częściach świata nie musi wiązać się z daleką podróżą. Chyba, że chodzi o podróż w wyobraźni. Podczas warsztatu przygotujemy i poznamy tradycje zabawek takich jak motanki, tybetańskie mandale, gwatemalskie kulołapki, laleczki worry dolls z Ameryki Południowej, czy też indiańskie łapacze snów.
Prowadzenie: Diana Barańska i Irena Jazukiewicz

12:00–14:00 Krańce świata na jednym talerzu
Warsztaty kulinarne przygotowane przez Praską Światotekę i kawiarnie Niebieski Syfon

11:00–14:00 Gry i zabawy podwórkowe Ludoteka
Wstęp z biletem do muzeum.

16:00–18:00 Paprykalaba – orkiestra warzywna – warsztaty
Członkowie orkiestry swoje instrumenty, na których grają w Paprykalabie, wykonują własnoręcznie z warzyw. To eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Ponadto Perkalaba cover band, nawiązując do twórczości ukraińskiej kapeli Perkalaba), która zainspirowała nas do własnych prób muzycznych.
Członkowie: Diana Barańska, Irena Jazukiewicz, Benjamin Cope, Eliza Czech, Grzegorz Ryczywolski, Ewa Drozda, Anna Sędzikowska, Barbara Żach.

Warsztaty artystyczne (obowiązują rezerwacje do odebrania najpóźniej pół godziny przed wydarzeniem. Koszt udziału w warsztatach: 10 zł):

11:00 Baśnie i bajki z Dalekiego Wschodu, warsztaty rodzinne
Przeniesiemy się do świata legend i baśni wietnamskich. Celem warsztatów jest promowanie wartości kontaktu dziecka z literaturą, która zwłaszcza dla młodych odbiorców może stać się doskonałym wstępem do poznania i zrozumienia niezwykle oryginalnej kultury Dalekiego Wschodu. Baśnie i bajki to idealny zbiór życiowych mądrości i reguł przyrody, które od tysięcy lat pozostają niezmienne. Łącząc zabawę z baśniową retoryką odkryjemy wspólnie, że mimo dzielących nas różnic kulturowych, nadal łączą nas te same uniwersalne prawdy.
Na zajęcia obowiązuje rezerwacja. W tym celu należy kontaktować się z Karoliną Jusińską pod numerem telefonu 22 518 34 16 w godzinach pracy Czytelni lub mailowo: karolina.jusinska@muzeumwarszawy.pl.
Miejsce warsztatów: Czytelnia Muzeum Warszawskiej Pragi. Czas trwania: ok. 60 min. Dla rodzin z dziećmi w wieku od 2 do 6 lat. Prowadzenie: Karolina Jusińska

13:00 Ebru – malowanie na wodzie, warsztaty dla młodzieży i dorosłych
To stara orientalna metoda malarska, szczególnie rozwinięta w Turcji. Językoznawcy wywodzą nazwę od perskiego słowa ebru oznaczającego chmurę. Jest to technika naturalnego zdobienia papieru, jedwabiu lub skóry za pomocą farb pływających po powierzchni wody, a po przeniesieniu na papier lub inne tworzywo tworzących formy przypominające deseń marmuru, kwiatów, roślin. W dzisiejszej Turcji, malarstwo techniką ebru zajmuje szczególne miejsce wśród artystów i uznawane za tzw. sztukę wysoką. Obecnie sztuka ebru nadal tworzona jest według starych zasad jako element dziedzictwa kulturowego o nieprzemijającej wartości.
Prowadzenie: Nalan Avhan

14:00 Pieśni z Pola – warsztat śpiewu białego, warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Warsztat ułatwia poznanie tradycji białego śpiewu w Polsce i na Ukrainie. Śpiew biały łączy się z zapomnianymi obrzędami i zwyczajami. Warsztat jest eksperymentem z: głosem, falą, dźwiękiem, legendą i historią. Poznawanie tradycyjnych pieśni, to również poznanie słów, ich sensu, kręgów kulturowych, z których pochodzą. Sama praca z głosem wspomagana jest przez różnorodne techniki oddechowe i relaksacyjne. Warsztat dla każdej osoby starszej niż 15 lat niezależnie od umiejętności
Prowadzenie: Weronika Regosz i Kajetan Łukomski

16:00 Żydowska wycinanka – tradycja i nowoczesność, warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Tematyka spotkania skupia się wokół symboli żydowskich oraz tradycyjnych technik wycinanki żydowskiej. Atrakcyjne w formie i kunsztowne w wykonaniu rzemiosło może stać się narzędziem do artystycznej ekspresji. Wzory i symbole zostaną indywidualnie przetworzone.
Prowadzenie: Monika Krajewska

Oprowadzanie po modlitewniach:
godzina 12:00 w języku polskim, oprowadza: Jola Wiśniewska
godzina 13:00 w języku polskim i ukraińskim, oprowadza: Jola Wiśniewska, tłumaczy: Dominika Sokołowska
godzina 14:00 w języku angielskim, oprowadza: Katarzyna Szumlas
godz. 16:00 Oprowadzanie: “Wokół praskiej wielokulturowośći”, oprowadzanie: Adam Lisiecki

Koncerty, wstęp wolny:


18:00 Avtomat – projekt “Pleśni”
„Pleśni” łączą ukraińskie, rosyjskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi, które wprowadzają te, często zapomniane, ludowe kompozycje w obszar zainteresowań młodych ludzi. Ta muzyka to połączenie dzisiejszego, technologicznego życia rodem z miastosfery z bardzo pierwotnymi środkami wyrazu, które grają wewnątrz wielogłosowej tradycji. Koncerty projektu Pleśni składają się zarówno ze śpiewów a capella jak i elektronicznych rytmów inspirowanych IDM, UK-dubstepem, future bass.
Członkowie zespołu: Kajetan Łukomski – programming, wokal, Sonia Łukomska – wokal, Weronika Regosz – wokal, Natalia Olenderek – wokal.

19:30 Klazzjezz
Twórczość zespołu to mieszanka muzyki klezmerskiej, etnicznej oraz jazzu. Repertuar obejmuje kompozycje autorskie, a także znane i lubiane utwory we własnych opracowaniach. To właśnie niebanalne, dopracowane aranżacje wyróżniają zespół. Skład wykonuje utwory instrumentalne oraz piosenki w języku jidysz, polskim, ukraińskim oraz niemieckim.Bogate doświadczenia indywidualne każdego z muzyków jak i przygotowanie muzyczne są gwarantem wysokiej jakości wykonywanej muzyki.
Zespół tworzą: Iwona Karcz (PL) – wokal, Marta Rubik (PL) – skrzypce, wokal, David Zouker (FR) – klarnet, Julia Amirova (UA) – intrumenty klawiszowe, Piotr Wojnarowski (PL) – kontrabas, Denis Amirov (UA) – instrumenty perkusyjne.


22 kwietnia 2017
Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Targowa 50/52

Odnośnik do wydarzenia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.