Piknik Bądź bezpieczny latem w mieście

Piknik Bądź bezpieczny latem w mieście.

Jak co roku wakacje w stolicy zainauguruje piknik pod hasłem „Bądź bezpieczny latem w mieście”. Na najmłodszych warszawiaków czekają liczne atrakcje. Na zabawę i naukę szeroko rozumianego bezpieczeństwa zapraszamy do parku Agrykola w środę, 26 czerwca, w godz. 10.00-14.00.

Tradycyjnie podczas pikniku zaprezentują swój program przedstawiciele wielu służb mundurowych. Będzie pokaz sprzętu specjalistycznego i ratowniczego, umundurowania służbowego, nauka udzielania pierwszej pomocy, gry i zabawy oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. A to tylko niektóre z aktywności przygotowanych dla najmłodszych warszawiaków z okazji długo wyczekiwanego letniego wypoczynku.

Komenda Stołeczna Policji przygotowała dla uczestników „Lata w mieście” specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych. Dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z internetu, zachowywania w przypadku kontaktu z agresywnymi zwierzętami, osobami obcymi oraz korzystania z numeru alarmowego 112. Policjanci zaprezentują również m.in. mobilny posterunek, łódź motorową będącą na wyposażeniu Komisariatu Rzecznego Policji, a także oznakowany radiowóz oraz specjalistyczny motocykl.

Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji od Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, która przygotuje m.in. namiot z zadymieniem imitujący pomieszczenie w trakcie pożaru oraz Mobilne Centrum Zarzadzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Będą prezentowane również strażackie samochody ratowniczo-gaśnicze.

Specjalny program przygotowała również Straż Miejska m.st. Warszawy. Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko edukacyjno-informacyjne, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach wiedzy lub konkurencjach sprawnościowych i sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie przepisów ruchu drogowego. Będzie można zobaczyć również pojazd oznakowany. A to nie koniec atrakcji. Grupa Pokazowa Straży Miejskiej zaprezentuje dynamiczny pokaz taktyk i technik podejmowania interwencji typu obezwładnianie agresywnych sprawców, obrona przed niebezpiecznym narzędziem, chwyty transportowe oraz inne efektowne techniki zaczerpnięte z różnych sztuk walki. Ratownik medyczny zaprezentuje procedurę pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie oraz sposób obsługi defibrylatora AED – urządzenia, służącego do przywrócenia czynności życiowych. Każdy z uczestników pikniku będzie mógł utrwalić sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i pod okiem specjalisty sprawdzić swoje umiejętności praktyczne. Atrakcje przygotował również Patrol EKO, który pokaże swój specjalistyczny sprzęt (m.in. siatki do odławiania zwierząt, chwytaki, klatki, kombinezony do zadań specjalnych), a także galerię fotografii z najciekawszych interwencji związanych ze zwierzętami. Na terenie pikniku pojawi się również Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego – mini infrastruktura drogowa, w skład której wchodzą m.in. jezdnie, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, znaki czy sygnalizatory drogowe. Uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać z przygotowanych rowerów i pod okiem specjalistów sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przekaże dzieciom i młodzieży wiedzę na temat bezpieczeństwa na wakacjach i profilaktyki m.in. chorób odkleszczowych, promieniowania UV, czy uzależnień. Dzieci wezmą również udział w warsztatach zdrowego odżywiania i zajęciach plastycznych.

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przygotowało dla najmłodszych warszawiaków gry, zabawy i konkursy związane z bezpieczeństwem podczas wakacji.

Na stanowisku Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przygotowane zostanie stoisko informacyjne, na którym będzie można wykonać odbitki linii papilarnych oraz otrzymać pamiątkowy paszport. Zaprezentowany zostanie też sprzęt wyważeniowy.

Tramwaje Warszawskie będą prezentować Warszawską Linię Edukacyjną, która jest projektem skierowanym do uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć młodzież szkolna będzie uczyć się prawidłowego udzielania pierwszej pomocy i pozna zasady bezpiecznej podróży tramwajem. Atrakcją stoiska będzie omnibus konny.

Swoje pojazdy pokażą również Miejskie Zakłady Autobusowe – autobus elektryczny, radiowóz MZA oraz motocykl nadzoru ruchu.

Stoiska podczas pikniku „Bądź bezpieczny latem w mieście” wystawi także Grupa Ratownicza PCK Warszawa oraz Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego S12.

Dodatkowe atrakcje sportowe zapewnią Uczniowski Klub Sportowy Akademia Walki, organizując pokaz sportów walki i samoobrony, Polskie Stowarzyszenie Palantowe, które poprowadzi gry i zabawy sportowo-rekreacyjne oraz mini trening z nauką gry w palanta, jak również Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola”, na boiskach którego, przygotowane zostaną różne gry i zabawy oraz turniej gry w piłkę nożną.

Ponadto podczas pikniku będzie można napić się czystej wody z beczkowozu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.

Piknik przygotowywany jest wspólnie przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biuro Edukacji oraz Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, a także Stołeczną Estradę.

Patronem medialnym „Lata w mieście” jest Radio ESKA.

Środa, 26 czerwca, w godz. 10.00-14.00.

Szczegółowe informacje na temat programu „Lato w mieście” dostępne są na stronie internetowej miejskiego Biura Edukacji.

źródło: UM Warszawa / fot. R. Motyl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.