Pierwsza wygrana SKK Polonia Warszawa w ekstraklasie w tym sezonie

Koszykarki SKK Polonia Warszawa wygrały w sobotę (23.10) z CTL Zagłębie Sosnowiec 92:88 po pełnym dramaturgii boju, odnosząc swoje pierwsze, upragnione zwycięstwo na parkietach Energa Basket Ligi Kobiet (EBLK) w sezonie 2021/22. Beniaminek z Warszawy nie przestraszył się faworyzowanych przeciwniczek, które w poprzedniej kolejce pokonały niespodziewanie aktualne mistrzynie Polski, VBW Arka Gdynia.

Pierwsza kwarta nie zwiastowała sukcesu gospodyń – Zagłębie wygrało tę odsłonę 31:24, prezentując grę niezwykle skuteczną (m.in. 5 trafień za 3 pkt), pomysłową, popartą świetnym przygotowaniem siłowym. W tej części meczu drużyna z Sosnowca osiągnęła swoją najwyższą przewagę, prowadząc w pewnym momencie już 20:9, choć kwarta zakończyła się wynikiem 31:24. Dystansu punktowego nie pozwoliła sosnowiczankom zwiększyć Klaudia Sosnowska, opromieniona powołaniem do  kadry narodowej w koszykówce 5×5. Koszykarka Polonii w pierwszej odsłonie trafiła wszystkie swoje rzuty: 3 za 3 pkt, 2 rzuty wolne oraz jeden za 2 punkty, co dało jej dorobek 13 oczek.

W drugiej kwarcie Polonia zmieniła styl gry, opanowała nerwy i koszykarkom z  Warszawy akcje zaczęły się zazębiać coraz lepiej. Prawdziwy popis Polonii oglądaliśmy pod koniec drugiej kwarty, w której gospodynie zanotowały serię 11:0, dzięki czemu na przerwę schodziły, prowadząc 52:45. Trzecia część gry okazała się remisowa, choć sosnowiczanki zmniejszyły w pewnym momencie przewagę Polonii do  trzech punktów (57:54). Oba zespoły walczyły z ogromną determinacją, często w  parterze, nie odpuszczając żadnego centymetra parkietu.

Wielu emocji dostarczyła licznie zgromadzonej w hali Centrum Sportu Wilanów widowni końcówka meczu. Pomimo prowadzenia Polonii 88:81 na niespełna półtorej minuty przed końcem, cztery kolejne punkty zanotowały przyjezdne i miały jeszcze szansę na doprowadzenie do remisu, po rzucie za 3 pkt Jessiki January na 25 sekund przed końcem. Jej próba chybiła celu, a sfaulowana po zbiórce Loryn Goodwin nie pomyliła się na linii rzutów wolnych. Chwilę później po „trójce” Niny Bogićević przewaga Polonii wynosiła zaledwie 2 punkty, ale skuteczne rzuty wolne Whitney Knight pozwoliły Polonii postawić kropkę nad i, a chwilę później fetować upragnione zwycięstwo.

W drużynie Polonii Warszawa wyróżniły się przede wszystkim Loryn Goodwin (17 punktów i 11 asyst), Klaudia Sosnowska (17 punktów, 4 zbiórki, 3 asysty), a także Whitney Knight (13 punktów, 5 zbiórek, 2 bloki) i polska zawodniczka U23, Martyna Leszczyńska (17 punktów, 9 zbiórek). Goodwin dzięki 11 asystom (połowa dorobku całego zespołu) ustanowiła aktualny ligowy rekord asyst w bieżącym sezonie EBLK.

W drużynie Zagłębia Sosnowiec jak zawsze świetnie radziły sobie obcokrajowczynie – Jessica January (21 punktów, 10 asyst), Nina Bogićević (25 punktów, 5 „trójek”) i Aishah Sutherland (16 punktów, 8 zbiórek, 4 asysty). Ta ostatnia koszykarka nie dotrwała końca meczu, będąc jedną z trzech Zagłębianek, które musiały opuścić parkiet za 5 przewinień osobistych (oprócz niej były to także Zayn Arden Urbaniak-Dornstauder i Aleksandra Wojtala, natomiast po stronie Polonii Martyna Leszczyńska).

Kluczem do zwycięstwa Polonii w tym spotkaniu okazała się siła kolektywu oraz punkty zawodniczek rezerwowych (34 pkt zawodniczek wchodzących z ławki wobec 10 pkt Zagłębia) W pomeczowej wypowiedzi drugi trener SKK Polonia Warszawa, Adam Kubaszczyk, chwalił swoją drużynę za zespołową postawę:
„Trener Maciej Gordon jest tak wzruszony pierwszym zwycięstwem swojej drużyny w  ekstraklasie, że wydelegował na konferencję mnie i nie ma tu żadnego podtekstu, że w zeszłym sezonie byłem związany z klubem, który był dziś naszym przeciwnikiem (śmiech).
Mecz był na bardzo wysokim poziomie. Wiedzieliśmy, że będzie to bardzo trudny mecz, bo Sosnowiec przyjechał do nas z dwoma wygranymi meczami, w tym po  zwycięstwie nad mistrzem Polski. Znaliśmy ich atuty, aczkolwiek nie spodziewaliśmy się, że te atuty ujawnią się tak szybko, od pierwszych akcji.

Zespołowi z Sosnowca należą się gratulacje za bardzo dobre zawody. My również zagraliśmy bardzo dobrze. Wielkie słowa uznania należą się w zasadzie każdej zawodniczce, która pojawiła się na boisku – każda dała jakąś cegiełkę do zwycięstwa, czy to przez skuteczny rzut, czy obronę, czy przechwyt, czy walkę na tablicach. Cały zespół zasłużył na gratulacje”

Podbudowane pierwszym ligowym zwycięstwem koszykarki SKK Polonia Warszawa zagrają 31 października kolejny bardzo trudny mecz, tym razem na  wyjeździe, przeciwko Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz. Potem jeszcze w listopadzie czekają je mecze ze Ślęzą we Wrocławiu oraz w  Warszawie z GTK Gdynia. Po tym, co widzieliśmy w pierwszych czterech kolejkach EBLK, można liczyć na to, że pod koniec listopada licznik wygranych spotkań koszykarek z Warszawy będzie wskazywał liczbę wyższą niż jeden.

SKK Polonia Warszawa – CTL Zagłębie Sosnowiec 92:88 (24:31, 28:14, 16:16, 24:27)
SKK Polonia Warszawa: Goodwin 17, Sosnowska 17, Leszczyńska 17, Knight 13, Siemienas 9, Preihs 6, Bucyk 6, Mistygacz 4, Pawłowska 3, Goršič 0.
CTL Zagłębie Sosnowiec: Bogićević 25, January 21, Sutherland 16, Sagerer 10, Wojtala 6, Urbaniak-Dornstauder 6, Wnorowska 4, Grzegorowska 0, Zuziak 0, Wojtylas 0.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!