Pierwsi mieszkańcy w praskiej kamienicy przy Małej

Pierwsi mieszkańcy w praskiej kamienicy przy Małej.

Kamienica przy ul. Małej 15 przeszła metamorfozę. W piątek, 17 maja Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy wręczył klucze pierwszym mieszkańcom.

– Już teraz rozpoczęliśmy lub przygotowujemy inwestycje, w ramach których oddamy do użytku ponad 2000 mieszkań. Klucze do pierwszych 700 odbiorą nasi mieszkańcy do końca przyszłego roku. Docelowo chcemy budować 1500 mieszkań rocznie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i dodaje – Nasz plan zakłada rozwój każdej z dzielnic. W niektórych, jak na Bemowie, Targówku, w Wesołej i Ursusie – budujemy, w innych – jak na Pradze, remontujemy zabytki.

Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków oraz stanowi element układu urbanistycznego Małej. Przy kompleksowej modernizacji poddasze kamienicy zostało zaadoptowane na mieszkania. Powstało tu 8 mieszkań jedno i dwupokojowych, w tym dwa mieszkania dwukondygnacyjne. Lokale są gotowe do zamieszkania: wykończone podłogi i ściany, wyposażone łazienki, kuchenka i zlew, wyłączniki i gniazda elektryczne. – Piękne mieszkanie, fajny klimat. Wprowadzimy się jak najszybciej. Już dziś zaczniemy z dziećmi pakowanie naszych rzeczy – mówili Anna i Dariusz, którym Rafal Trzaskowski, prezydent Warszawy przekazał 17 maja klucze.

Na parterze, od ulicy Konopackiej, jest również słynny lokal usługowy. Już niedługo mieszkańcy będą w nim mogli dokonać pierwszych zakupów. Kamienica była częścią planu zdjęciowego w filmie Romana Polańskiego „Pianista”.

Budujemy mieszkania dla warszawianek i warszawiaków

Miejskie mieszkania to szansa dla osób wchodzących w dorosłość, ale też dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi. Trwają lub przygotowywane są inwestycje, w ramach których oddamy do użytku ponad 2000 takich mieszkań. Do końca przyszłego roku pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do 700 lokali. To m.in. budynki komunalne przy ul. Zagłoby (Ursus), ul. Berenta (Wesoła), ul. Bambusowej (Wawer), ul. Odrowąża (Targówek) oraz budynki TBS przy ul. Łomżyńskiej 20 i 26 (Praga-Północ), ul. Korzona (Targówek), ul. Stalowej 29 (Praga-Północ), ul. Skaryszewskiej/Targowej (Praga-Południe) oraz ul. Radzymińskiej (Targówek). Docelowo chcemy budować 1500 mieszkań rocznie.

Kamienice na Pradze odzyskują dawny blask

Na Pradze, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, w modernizowanych kamienicach powstają mieszkania dla warszawiaków. Trwa remont pięciokondygnacyjnej kamienicy z 1912 r. oraz oficyny przy ulicy Stalowej 29. To pierwszy w Warszawie projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do osób młodszych, jak i do starszych. Na ostatnich dwóch piętrach będzie placówka pieczy zastępczej, a na pozostałych – mieszkania dla warszawiaków. Poza seniorkami i seniorami, w budynku zamieszkają osoby z innych grup wiekowych. Łącznie, oprócz lokali z przeznaczeniem na pieczę zastępczą, będzie to 12 mieszkań. Na parterze powstanie przestrzeń dla lokalnej społeczności – klubokawiarnia lub inne miejsce spotkań, którego sposób działania zostanie określony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.

Budynek przy ul. Łomżyńskiej 20 jest gruntownie przebudowany i rozbudowany. Będzie w nim 46 mieszkań dla warszawiaków oraz jedno mieszkanie przeznaczone dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Planowany termin zakończenia to sierpień 2019 r. Tuż obok, przy ul. Łomżyńskiej 26 również trwają prace modernizacyjne. Będzie to pełna przebudowa i nadbudowa czterokondygnacyjnego budynku. Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy z 1911 r., ściana frontowa zostanie odnowiona z zachowaniem detali historycznych. Powstanie 14 mieszkań, a na czwartym piętrze i na poddaszu placówka opiekuńczo-wychowawcza. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się na początku 2020 r. Kolejna inwestycja powstaje u zbiegu ulic Skaryszewskiej i Targowej. Będzie to budynek z 85 mieszkaniami.

Natomiast przy ul. Strzeleckiej będzie budynek z 30 mieszkaniami. Trwają prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Przypomnijmy także, na obszarze objętym rewitalizacją, na Targówku przy ulicy Korzona powstaje budynek dla 64 rodzin. Kolejna inwestycja przy ul. Radzymińskiej to budynek z 215 mieszkaniami, w tym z jednym przeznaczonym na pieczę zastępczą. Przy ul. Chyrowskiej będzie budynek z 25 mieszkaniami – mamy już pozwolenie na budowę, wkrótce TBS ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Mieszkania powstaną w pierwszym kwartale 2021 r.

Realizujemy program rewitalizacji

Miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach: Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek.

źródło: UM Warszawa
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.