Pianokrąg III: Valentin Silvestrov The Messenger

pianokrag w krolikarni

Podczas trzeciego koncertu w ramach cyklu „Pianokrąg” zabrzmi muzyka ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova.

Tytuł koncertu „The Messenger” [Posłaniec] nawiązuje do idei, którą prezentują utwory na fortepian tego artysty. Chodzi o niewidzialną postać, która ma łączyć dwa światy: ten który znamy, w którym żyjemy oraz świat nierzeczywisty, nierealny, którego istnienie wyczuwamy w sytuacjach niezwykłych. Czy przypadkiem koncert nie jest właśnie takim momentem? „The Messenger” to również tytuł jednej z kompozycji Silvestrova, która zabrzmi w lipcowy wieczór w Królikarni. Zawarte w niej delikatne, jakby szklane dźwięki fortepianu w stylu mozartowskim, przeniosą słuchacza do odległych mgławic. Nagle coś co znamy rozpływa się i staje się tylko niewyraźnym, miłym wspomnieniem. Magiczna jest ta muzyka. Jej charakter idealnie wpisuje się w ideę „Pianokręgu”.

Oprócz kompozycji „The Messenger” zabrzmią powstałe na początku drugiego tysiąclecia „Bagatele”, krótkie miniatury na fortepian, które są: „jak spacer przez rozświetlony popołudniowym słońcem las”. Niezwykła jest ich aura i obecny w nich dialog między poszczególnym dźwiękami a ciszą, która je otacza. To muzyka absolutna, w której każdy znajdzie bezpieczne i zaciszne miejsce dla siebie.
Bartek Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu Polityki 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach.

10.07.2022 godz. 18:00, Park Królikarnia, ul. Puławska 113a

Wszystkie koncerty odbywają się na żywo. Oprócz przestrzeni Parku Rzeźby dostępne będą dodatkowe miejsca wewnątrz rotundy. Bezpłatne wejściówki na stronie bilety.mnw.art.pl
Rezerwacje we wtorek 5 lipca o godzinie 15:00
Liczba miejsc wewnątrz rotundy jest ograniczona.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.