Perły listy dziedzictwa UNESCO – Chorwacja

Chorwacja już od lat zajmuje czołowe miejsca, jeśli chodzi o popularny wakacyjny kierunek. Trudno się dziwić. Oprócz doskonałego, adriatyckiego klimatu, kraj ten posiada wiele godnych zobaczenia zakątków.

Pierwszy z omawianych dziś zabytków to Pałac Dioklecjana. Prawdziwa gratka dla miłośników antycznych dziejów znajduje się w Splicie, a więc mieście położonym na południu kraju. Jego istnienie jest doskonałym dowodem na to. Jak ogromną powierzchnię w skali całego Starego Kontynentu posiadało Cesarstwo Rzymskie. W czasach największego rozkwitu rozciągało się przecież od Wysp Brytyjskich, aż daleko poza Europę. Omawiana budowla, jak zresztą wskazuje jej nazwa, służyła za siedzibę władcy Imperium. Czasy panowania Dioklecjana przypadły na przełom trzeciego i czwartego stulecia. Dioklecjan najdłużej przebywał w pałacu w Splicie już po swej abdykacji. Trzeba przyznać, że nie do końca prawdą jest, że zwiedzanie pałacu okaże się atrakcyjne tylko dla entuzjastów antyku. Nietrudno się domyślić, że przez stulecia, które upłynęły od powstania kompleksu na południu kraju, przechodził on szereg większych lub mniejszych rekonstrukcji bądź renowacji. Dzięki temu – co oczywiste możemy tam dostrzec architektoniczne wpływy. Obecnie pałac stanowi chyba najbardziej kluczowy miejski zabytek w Splicie. Obiekt dostępny jest zresztą nie tylko dla zwiedzających, ale odbywają się tam też różne inne wydarzenia kulturalne. Pałac wpisano na listę w 1979 roku.

Dubrownik to turystyczny cel wielu spragnionych słonecznych wakacji urlopowiczów. Nie bez powodu miasto nazywa się więc tu i ówdzie prawdziwą Perłą Adriatyku. Dzieje miasta sięgają już pierwszych wieków naszej ery. Najstarszą jego częścią jest stare miasto (Stari Grad). To właśnie ono znalazło uznanie w oczach komisji UNESCO. O mieszczeniu go w swoim zestawieniu zdecydowano w 1994 roku. Wśród ważniejszych punktów starego miasta można wymienić choćby klasztory franciszkanów oraz żeńskiego zakonu klarysek czy kościół Zbawiciela. Razem z innymi zabytkami, całość tworzy niezwykle urokliwą mieszankę.

Również na południu Chorwacji znajduje się miasto Szybenik, a w nim budowana na przełomie XV i XVI stulecia katedra Św. Jakuba. Początkowo świątynię budowano jedynie w kamieniu, jednak później używano również innych surowców. Kościół stanowi udany architektoniczny kompromis pomiędzy gotykiem oraz renesansem. Katedra widnieje na liście UNESCO od roku dwutysięcznego.

Planując pobyt w Chorwacji, należy zabrać nie tylko walizkę i aparat, a ten z pewnością również się przyda, zważywszy na to, jak urokliwy to kraj. Równie istotne będzie posiadanie gotówki. Choćby na wypadek, gdyby inna metoda płatności zawiodła. W tym celu polecamy kantor online. Pozwala on bez wychodzenia z domu wymienić potrzebną kwotę. Gotówka może być dostarczona do domu lub do punktu odbioru (np., pobliski kiosk Ruchu). Istnieje także możliwość całkowicie bezpłatnego odbioru pieniędzy osobiście. W naszym punkcie wymiany waluty – kantor Tavex, posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych zawsze od ręki!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.