Parodie Sherlocka Holmesa. Zagrają tęskno i Diomede

Parodie Sherlocka Holmesa. Zagrają tęskno i Diomede.

W piątek, 5 kwietnia o 22.00 w ramach 16. Święta Niemego Kina – Sherlock Holmes zapraszamy na pokazy filmów: „Porwanie bankiera Fuxa” w reżyserii Karela Antona z 1923 roku z muzyką na żywo w wykonaniu tęskno oraz „Zagadka nadmuchiwanej ryby” w reżyserii Johna Emersona z 1916 roku z muzyką na żywo w wykonaniu Diomede.

▪️ PROGRAM:

➡️ 22:00 Pokaz filmów z muzyką na żywo
– SHERLOCK HOLMES & CO. | „Porwanie bankiera Fuxa” / „The Kidnapping of Fux the Banker” | reż. Karl Anton | Czechosłowacja, 1923 | 54′ | 35 mm
Muzyka: tęskno
– SHERLOCK HOLMES & CO. | „Zagadka nadmuchiwanej ryby” / „The Mystery of the Leaping Fish” | reż. John Emerson, Christy Cabanne | USA, 1916 | 26′ | DCP
Muzyka: Diomede

FILMY:
„Porwanie bankiera Fuxa”

Daisy, córka bankiera Fuxa, chcąc pomóc swojej przyjaciółce Maud – a przy okazji samej poznać jakiegoś interesującego mężczyznę – zamieszcza ogłoszenie w rubryce towarzyskiej. Na anons odpowiadają m.in. jej owdowiały ojciec i jego wierzyciel, czarujący utracjusz Tom Darey. Niedoszła schadzka trójki bohaterów uruchamia lawinę szalonych zdarzeń, w której niebagatelną rolę odegra słynny detektyw Sherlock Holmes II…

Czeska parodia przygód Sherlocka Holmesa. Zwariowana komedia pomyłek inspirowana amerykańskimi wzorcami – zwłaszcza slapsticku spod znaku Keystone Cops – z gonitwami, zamianami, przebierankami, przewrotnie potraktowanym wątkiem detektywistycznym i zakończoną happy endem intrygą miłosną.
Więcej o filmie: bit.ly/2IU5bkJ

„Zagadka nadmuchiwanej ryby”

Sławny detektyw Coke Ennyday dostaje od policji zlecenie dotyczące tajemniczego mężczyzny (dosłownie) śpiącego na pieniądzach. By odkryć źródło jego zamożności, bohater, uzbrojony w baterię strzykawek z kokainą, udaje się na plażę do wypożyczalni sprzętu pływającego. W zgoła niekonwencjonalnym śledztwie Ennydaya kluczową rolę odegrają udostępniane tu gumowe „skaczące ryby” oraz nadmuchująca je dziewczyna.

Jedna z najbardziej niezwykłych parodii opowieści o Sherlocku Holmesie. Szalona, pełna absurdu komedia z przewrotną, autotematyczną i autoironiczną puentą.
Więcej o filmie: bit.ly/2VzIPXc

MUZYKA:

? tęskno
Wokalistka i autorka tekstów Joanna Longić oraz pianistka i kompozytorka Hanna Raniszewska tworzą muzykę dobrze współgrającą z nazwą ich zespołu. Zarówno z tekstów, jak i smyczkowych aranżacji utworów autorstwa Tęskno biją liryzm i melancholia. Na przecięciu popu i kameralistyki Longić i Raniszewska komponują muzykę, która nie podąża za modą i nie chowa się za ironią. Debiutancki album „Mi” ukazał się jesienią 2018 roku nakładem wytwórni PIAS, zbierając bardzo pochlebne recenzje. Płyta zdobyła pierwsze miejsce w głosowaniu słuchaczy audycji „Radiowy Dom Kultury” (Trójka). Została również okrzyknięta najlepszym albumem 2018 roku przez dziennikarzy portalu Interia oraz uplasowała się na czwartym miejscu w rankingu przygotowanym przez „Gazetę Wyborczą”.

Zespół wystąpi w składzie:
Joanna Longić – wokal, skrzypce, syntezator
Hanna Raniszewska – wokal, pianino, syntezator, looper
Stanisław Czyżewski – kontrabas, gitara basowa

? Diomede
Grzegorz Tarwid jest jednym z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Dość powiedzieć, że podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Dnia Jazzu, organizowanego przez Polskie Radio, to właśnie on wykonał trudny „Koncert fortepianowy F-dur” George’a Gershwina. Tradycyjnego jazzu uczył się m.in. od Wojciecha Kamińskiego i Andrzeja Jagodzińskiego, a horyzonty poszerzał w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatory. Wśród wielu zespołów, z którymi współpracuje, ważne miejsce zajmuje duet z saksofonistą Tomaszem Markaniczem – Diomede. Szczególny choćby dlatego, że ich debiutancką płytę „People From East”, wydaną w 2017 roku, poprzedza dekada znajomości i wspólnego grania. Jazzmani doskonale się rozumieją, płynnie przechodzą od tradycji do awangardy, od folkloru do chłodnego minimalizmu.
Zespół w składzie:
Grzegorz Tarwid – pianino
Tomasz Markanicz – saksofony

▪️ BILETY:
Bilety do nabycia on-line (➡️ http://bit.ly/2SOUIXr) i w kasie kina Iluzjon.
Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl.
http://www.iluzjon.fn.org.pl/

Pełen program wydarzenia: www.swietoniemegokina.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.