Obrazy Beksińskiego w Twoim domu

Zdzisław Beksiński to artysta, o którym słyszał prawdopodobnie każdy Polak. Był malarzem, rysownikiem, fotografem, rzeźbiarzem, inżynierem i grafikiem komputerowym. Chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat, dzieła Beksińskiego wciąż wywołują emocje. Ten fakt najlepiej świadczy o wkładzie artysty w rozwój polskiej sztuki.

Zdzisław Beksiński – artysta wyzwolony

Twórczość Beksińskiego ewoluowała z czasem. Artysta eksperymentował z różnymi technikami i formami sztuki. Zaczynał w latach 50. od fotografii. Jego zdjęcia były kontrowersyjne, niejednokrotnie nawiązywały do pornografii. Beksiński nie był jednak w pełni usatysakcjonowany, dlatego w latach 60. zajął się malarstwem.

Artysta stworzył swój własny, niepowtarzalny styl, który do dzisiaj wyróżnia dzieła Beksińskiego na tle twórczości innych malarzy. Fascynował się ludzkim ciałem i śmiercią. Na jego obrazach bardzo często pojawiają się postaci w różnym stopniu rozkładu, z widocznymi narządami wewnętrznymi lub żyłami. Beksiński nie stronił również od przerażających wizji, typowych dla sennych koszmarów. Sceny były tajemnicze i niepokojące. Beksiński inspirował się destrukcją, niejednokrotnie przedstawiał zniszczone, opuszczone miejsca, przedmioty i ludzi. Jednym z jego celów było wywołanie szoku estetycznego. Z pewnością udało mu się to osiągnąć. Obrazy artysty do dzisiaj budzą skrajne emocje. Mają zarówno gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Beksiński nie ułatwiał miłośnikom sztuki interpretacji swoich dzieł. Nie nadawał im tytułów, aby nie sugerować, co miały przedstawiać. Twierdził nawet, że za jego obrazami nie kryje się żaden głębszy sens. Beksiński utrzymywał, że chciał ukazać właśnie to, co widz dostrzega na pierwszy rzut oka. Mimo wszystko, miłośnicy twórczości Beksińskiego do dzisiaj podejmują się prób samodzielnej interpretacji jego obrazów, a nawet nadają im własne tytuły.

Wybitne obrazy Beksińskiego

Jednym z najsłynniejszych dzieł Beksińskiego jest obraz z 1983 roku. Przedstawia monumentalną budowlę, która może wywoływać u widza poczucie przytłoczenia, a wręcz niepokoju. Tego typu gmachy są motywem powracającym niejednokrotnie w twórczości Beksińskiego.

W tym samym roku, powstało inne znane dzieło Beksińskiego. W osi kompozycji znajduje się krzyż w kształcie litery T. Obraz przywołuje jasne skojarzenia z cierpieniem. Staje się jeszcze bardziej wymowny przez całą scenerię, ponieważ krzyż stoi na złomowisku, wśród zniszczonych przedmiotów.

Dzieła Beksińskiego w Twoim domu

Prawdopodobnie każdy miłośnik twórczości Beksińskiego, chciałby mieć przynajmniej jedno z jego dzieł na własność. Jest to możliwe, dzięki drukarni BOSZArt. W ofercie dostępne są wysokiej jakości reprodukcje Beksińskiego. Do wyboru mamy ponad 300 obrazów mistrza, powielonych techniką druku cyfrowego. Warto zwrócić uwagę, że drukarnia posiada prawną zgodę Muzeum Historycznego w Sanoku – rodzinnym mieście artysty. Jest to jedyna firma w Polsce, która otrzymała tego typu zezwolenie. Muzeum Historyczne to miejsce wyjątkowe dla wszystkich miłośników twórczości Beksińskiego. W jego zbiorach, znajduje się około sześćset obrazów artysty. Ten fakt doskonale ukazuje, jak płodnym artystą był Beksiński.

Twórczość Beksińskiego wciąż wywołuje dyskusje, chociaż od powstania niektórych dzieł minęło ponad sześćdziesiąt lat. Dzięki reprodukcjom wysokiej jakości, każdy miłośnik polskiej sztuki, może podziwiać obrazy artysty we własnym domu.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.