Noc muzeów w Tramwajach Warszawskich 2022

Noc muzeów w Tramwajach Warszawskich 2022

W tym roku, wyjątkowo, aż w trzech niezwykłych odsłonach! Wszystko po to, aby jak najwięcej osób, w różnych częściach stolicy, mogło skorzystać z przygotowanych przez Tramwaje Warszawskie atrakcji! W programie: zwiedzanie Zajezdni Praga, oraz największa – jak do tej pory – parada zabytkowych tramwajów zakończona wystawą na placu Narutowicza. Każde z tych wydarzeń będzie nie lada gratką dla wszystkich fanów stołecznej komunikacji szynowej i nie tylko! Dodatkowo w godzinach wieczornych na linii M Warszawski Tramwaj Promocyjny kursował będzie przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

Tramwajowa Noc Muzeów – harmonogram imprezy:

14:00-18:00 – zwiedzanie Zajezdni Praga

14:00-17:45 – linia dowozowa M do Zajezdni Praga

18:00-19:00 – Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

19:00-22:00 – wystawa historycznych tramwajów na pl. Narutowicza

19:00-23:00 – linia dowozowa M (skrócona) z udziałem zabytkowych tramwajów (m.in. Warszawskiego Tramwaju  Promocyjnego z muzyką graną na żywo)

Noc muzeów – zwiedzanie zabytkowej zajezdni

Po dwóch latach pandemii i związanych z nią licznych ograniczeniach, tramwajowe atrakcje z okazji Nocy Muzeów wracają w pełnej okazałości! Już w najbliższą sobotę, 14 maja, dla zwiedzających otwieramy Zajezdnię Praga, która powstała w latach 1923-25. 

Na terenie zajezdni przygotowaliśmy się wystawę zabytkowego i najnowszego taboru tramwajowego, a także pojazdów technicznych. Wśród wyeksponowanych składów znajdzie się wagon wieżowy, który publiczności zaprezentowany zostanie dopiero po raz drugi, a pierwszy raz na trasie po mieście. Po raz pierwszy natomiast podziwiać będzie można nowe malowanie Warszawskiego Tramwaju Promocyjneego.

Odwiedzający zajezdnię goście będą też mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają kulisy pracy stołecznych tramwajarzy. Zwiedzającym udostępniona zostanie część hali zajezdni. Będzie w niej można obejrzeć tramwaj do dołu. Obecni na miejscu pracownicy Tramwajów Warszawskich będą odpowiadać na pytania, związane zarówno z pracą zajezdni, jak i z udostępnionymi w niej eksponatami. 

To jednak jeszcze nie wszystkie zaplanowane na sobotę atrakcje! Zwiedzanie Zajezdni Praga umilać będzie też Trupa Teatralna Warszawiaki, która wprowadzi wszystkich gości w historyczny klimat praskiej części stolicy. 

Zwiedzanie Zajezdni Praga będzie możliwe w godzinach 14:00-18:00

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

Tuż po zakończeniu zwiedzania, o godzinie 18:00, z Zajezdni Praga wyruszy wielka parada zabytkowych zagonów. Będzie to największy przejazd zorganizowany do tej pory przez Tramwaje Warszawskie.

Historyczne składy pojadą trasą: ZAJEZDNIA PRAGA – al. Tysiąclecia – Kijowska – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

Szczególną atrakcją będzie wyjątkowy wagon wieżowy W z 1928 roku – po raz pierwszy obecny w tramwajowej paradzie. Wagon ten w latach 1928–1985 funkcjonował jako wagon techniczny. Teraz, po gruntownym remoncie  ponownie wyruszy na warszawskie torowiska! Obok niego, w przejeździe wezmą udział też inne, flagowe zabytki tramwajowe, w tym m.in.: najstarszy zabytek z kolekcji Tramwajów Warszawskich – wagon A, wyjątkowy wagon kabriolet, a także warszawskie „parówki”. Po raz pierwszy, w nowej odsłonie, będzie też można podziwiać Warszawski Tramwaj Promocyjny. A całe wydarzenie odbędzie się przy akompaniamencie tramwajowej orkiestry.

Wystawa historycznych tramwajów

Parada będzie miała swój finał około godziny 19:00, gdy wszystkie historyczne składy dojadą na plac Narutowicza. Aż do godziny 22:00 zabytkowe pojazdy udostępnione będą, w formie wystawy.

Specjalna linia dowozowa i przejazd Warszawskim Tramwajem Promocyjnym z pianistą

Z myślą o uczestnikach Nocy Muzeów uruchmiamy specjalną linię dowozową M jadącą na teren Zajezdni Tramwajowej Praga. Specjalna linia tramwajowa M będzie też działać w godzinach 20:00-23:00 na skróconej na trasie od pl. Narutowicza do Alei Zielenieckiej. W ramach tej linii kursować będzie m.in. wyremontowany Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym podróż po mieście odbywać się będzie w takt utworów granych na żywo przez pianistę.

Dodatkowe informacje na stronie Tramwajów Warszawskich

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.