NIHON NO HI – Dzień Japoński

Dzień Japoński w Muzeum azji i pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku wraz z Fundacją Ikigai zapraszają na wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Nihon no Hi”, czyli „Dzień Japonii”. Nihon no Hi to przede wszystkim święto japońskiej tradycji, kultury, rękodzieła i sztuki.

PROGRAM WYDARZENIA 17 września 2022:

10:20-11:50 sala edukacyjna
KIRIE – WARSZTATY WYCINANIA OBRAZÓW Z PAPIERU – Kirin Kirie11:00-13:00 sala biblioteczna
KĄCIK ZABAW JAPOŃSKICH DLA DZIECI – SJO RakuGaku
10:45 hol główny
TAMESHIGIRI – POKAZ CIĘCIA SZABLĄ SAMURAJSKĄ – Szkoła Kenseikan,
11:45 sala konferencyjna
SADŌ – POKAZ CEREMONII HERBACIANEJ – mistrz Nakagawa Kinji
13:00-14:30 sala edukacyjna
KUSUDAMA – WARSZTATY ORIGAMI MODUŁOWEGO – SJO RakuGaku
13:00 hol główny
POKAZ TAŃCA FESTIWALOWEGO YOSAKOI – Sakuramai Poland
14:00 hol główny
POKAZ I NAUKA TRADYCYJNEJ GRY PLANSZOWEJ SHŌGI – Polski Związek Shōgi
14:30 sala konferencyjna
POKAZ TRADYCYJNYCH TAŃCÓW BUYŌ I JIUTAMAI – Monika Wereszczyńska
15:30-17:00 sala edukacyjna
WARSZTATY JAPOŃSKIEJ GRY KARCIANEJ HANAFUDA – SJO RakuGaku
16:20 hol główny
KENDAMA – POKAZ JAPOŃSKIEJ GRY ZRĘCZNOŚCIOWEJ – Miejskie Sporty
17:00 sala konferencyjna
KONCERT JAPOŃSKIEJ MUZYKI TRADYCYJNEJ NA INSTRUMENCIE SHAMISEN – Masato Yokoe
Poza pokazami zaprosimy również na stoiska naszych wystawców, gdzie sklepy, firmy, artyści i rzemieślnicy inspirujący się Krajem Kwitnącej Wiśni zaprezentują Państwu swoją ofertę, dorobek i bogate doświadczenie.

INFORMACJE PRAKTYCZNIE:
Sobota, 17 września, godz. 10:00- 18:00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

Wstęp na wydarzenie bezpłatny(obowiązuje limit osób przebywających jednocześnie na terenie wydarzenia, nie prowadzimy rezerwacji), warsztaty płatne (30 zł, informacje o zapisach poniżej).
Koszt wejścia na wystawy muzeum płatny osobno (bilet ulgowy – 9 zł, bilet normalny – 15 zł).


10:20-11:50 WARSZTATY KIRIE:
Kiri-e (切り絵) to po japońsku „wycięty obraz” i faktycznie oznacza po prostu wycinankę. Ale na tym prostota się kończy, ponieważ kiri-e są niezwykle szczegółowe, wręcz ażurowe i z tego powodu ich wykonanie często wymaga wielu godzin żmudnej pracy wyjątkowo ostrym nożykiem do papieru. Warsztaty poprowadzi Rina Papadopulu, znawczyni wielu aspektów kultury japońskiej oraz twórczyni Kirin Kirie. Zapewniamy wszystkie narzędzia niezbędne do wykonania własnej wycinanki kiri-e. Ze względu na to, że wycinamy ostrym jak skalpel nożykiem, prosimy o rozważne zapisywanie najmłodszych.
13:00-14:30 WARSZTATY KUSUDAMA:
Kusudama (薬玉) to po japońsku dosłownie „lecznicza kula” i termin ten oznaczał pierwotnie wieszane jako życzenia zdrowia i szczęścia kule pełne kwiatów i suszonych ziół. Współczesne kusudama wiesza się jako ozdoby, a my na warsztaty wykonamy własne wielokolorowe kusudama z origami modułowego. Warsztaty prowadzi japonistka, Ewa Strebeyko ze szkoły RakuGaku. Zapraszamy dorosłych i dzieci, składanie pojedynczych elementów modułowych jest bardzo proste, a prowadząca chętnie pomoże w ostatecznym ich złożeniu w kulę. Papier i instrukcje oczywiście zapewniamy.
15:30-17:00 WARSZTATY HANAFUDA:
Hanafuda (花札) czyli dosłownie „kwieciste plakietki” to stare japońskie karty do gry, przykład wyjątkowej syntezy japońskiej fascynacji pięknem przyrody i przywiezionych z Portugalii w XVI w. gier karcianych. W XIX w. hanafuda służyła do uprawiania hazardu, a z jednej z gier, w które gra się kartami hanafuda, wzięła swoją nazwę japońska mafia „yakuza”. O ciekawostkach hanafudowych opowie i w hanafudę grać nauczy prowadząca warsztaty, japonistka Ewa Strebeyko ze szkoły RakuGaku. Opowiemy też, gdzie kupić najlepsze karty i jak grać w hanafudę za darmo!
ZAPISY NA WARSZTATY:
Wstęp na warsztaty kosztuje 30 zł od osoby. Zajęcia są przeznaczone dla osób od 12 roku życia. Liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmujemy zapisy na warsztaty wyłącznie drogą mailową, prosimy wysyłać zgłoszenia na adres dominikakossowskajanik@muzeumazji.pl
W tytule maila prosimy wpisać „DZIEŃ JAPOŃSKI”, a w treści nazwę warsztatu oraz imię i nazwisko uczestnika.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i otrzymanie maila potwierdzającego rezerwacje FB-klik

Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik