Muzeum Narodowe w Warszawie powiększa Zbiory Sztuki Współczesnej

Meble do jadalni projektu Edwarda Trojanowskiego

W 2022 roku Muzeum Narodowe w Warszawie wzbogaciło zbiory sztuki XX i XXI wieku o fotografie Zbigniewa Dłubaka, linoryty Teresy Jakubowskiej, meble zaprojektowane przez Edwarda Trojanowskiego oraz prace Magdaleny Moskwy. Zakup był możliwy dzięki programowi Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki środkom ministerialnym MNW od 2013 roku systematycznie rozbudowuje kolekcję sztuki współczesnej. Program ma na celu uzupełnienie i rozbudowę zbiorów Muzeum o dzieła kanoniczne i reprezentatywne dla współczesnych zjawisk i tendencji artystycznych.

W ubiegłych latach udało się pozyskać prace m.in. Marka Sobczyka, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Zofii Rydet i Zygmunta Rytki.

Tegoroczny zakup to grafiki Teresy Jakubowskiej, eksperymentalne fotografie Zbigniewa Dłubaka, reliefowe prace Magdaleny Moskwy oraz meble do jadalni projektu Edwarda Trojanowskiego, wykonane przez krakowską Pracownię Andrzeja Sydora.

Kupione obiekty podnoszą poziom merytoryczny całej kolekcji Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW. Ich reprezentacja znajdzie swoje miejsce w powstającej Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, której otwarcie zaplanowano na drugą połowę 2024 roku.

źródło: materiały prasowe