Mural z inż. Karwowskim i Maliniakiem na Ursynowie

Od czwartku, 18 czerwca przy stacji metra Ursynów można podziwiać mural z wizerunkiem bohaterów „Czterdziestolatka” – inżyniera Karwowskiego i technika Maliniaka. Mural jest jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego 2020.

Zakończyły się prace przy muralu na szybie stacji metra Ursynów. Znaleźli się na nim bohaterowie serialu „Czterdziestolatek” – inż. Stefan Karwowski i technik Roman Maliniak – fikcyjni budowniczowie sztandarowych warszawskich inwestycji z PRL-u lat 70-tych: Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i osiedla Ursynów. W rolę inż. Karwowskiego wcielał się Andrzej Kopiczyński, a Romana Maliniaka – Roman Kłosowski.

Aktorów i granych przez nich bohaterów oraz reżysera serialu przypomina inskrypcja: „Roman Maliniak (Roman Kłosowski, 1929-2018) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński, 1934-2016) budowniczowie Warszawy z serialu „40-latek” w reż. Jerzego Gruzy (1932-2020).

Mural został wykonany w ramach budżetu obywatelskiego 2020. Autorem projektu jest Paweł Lenarczyk, a współautorem oraz twórcą grafik – Bartek Podlewski.

Mural z inż. Karwowskim i Maliniakiem jest już kolejnym na południowym odcinku pierwszej linii metra. W 2018 roku na stacji Imielin zagościli: pedagog Maria Grzegorzewska i patron dzielnicy Julian Ursyn Niemcewicz, a na stacji Stokłosy: rtm. Witold Pilecki oraz kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Kryptolodzy pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.

źródło: ZTM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.