MISTRZ. Spotkanie z Eleonorą Szafran

FAKTYCZNY DOM KULTURY zaprasza na Gałczyńskiego 12!

12 października (wtorek) o godzinie 20 zapraszamy na spotkanie z Eleonorą Szafran, autorką książki „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski”

Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

Dla świata Tadeusz Pietrzykowski jest przede wszystkim bokserem – pierwszym szeregowym więźniem, który stoczył walkę na terenie obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie boksował dla rozrywki esesmanów i dla chleba. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Jego zwycięstwa dawały jednak coś więcej – przynosiły otuchę pozbawionym nadziei, wycieńczonym współwięźniom, którzy mogli zobaczyć, jak „Polak pokonuje Niemca”. Dla rodziny to ciepły, wrażliwy człowiek o niezłomnej postawie i olbrzymiej sile charakteru. „Teddy” to również utalentowany malarz, choć nigdy nie kształcił się w tym kierunku.

„Być, to być najlepszym” – pisał Tadeusz Pietrzykowski. Książka powstała na podstawie odnalezionych i wcześniej niepublikowanych rękopisów pięściarza. Przygotowała ją i okrasiła osobistymi wspomnieniami jego córka Eleonora Szafran. To publikacja, która odsłania prawdziwy, intymny portret człowieka, sportowca, bohatera wojennego, jakiego dotychczas nie znaliśmy.
Równolegle z premierą książki do kin trafił film „Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli głównej, inspirowany obozową historią Tadeusza Pietrzykowskiego. Do tej pory obejrzało go już ponad 150 000 widzów.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.