17. SPOKEN WORD FESTIVAL WARSAW NA SZALI

17. SPOKEN WORD FESTIVAL WARSAW NA SZALI
 
SLAM
MIĘDZYNARODOWE POETYCKIE SHOW
piątek 15.10.2020 | g. 18.30
DZiK
Dom Zabawy i Kultury
Belwederska 44A, Warszawa
wstęp wolny
 
slam ǀ nagroda 600 zł
międzynarodowe poetyckie show
 
Hierkönntemein Namestehen (AT)
Nela Bártová (CZ)
Sveta Grigorjeva (EE)
Beáta Bánóczi (HU)
Aušra Kaziliūnaitė (LT)
Martje Wijers (NL)
Mikołaj Wysocki (PL)
Diogo Divagações (PT)
Lena Chilari (RO)
 
kuratorka: Natalia Malek
prowadzenie slamu: Monika Marianna Błaszczak
zapisy na slam: spokenfest@gmail.com
 
17. SPOKEN WORD FESTIVAL WARSAW odbywa się pod hasłem „na szali”, zaczerpniętym z jednego z utworów, które będą prezentowane na warszawskiej scenie 15. października. Odnosi się do sytuacji, w których musimy ważyć pewne racje, dokonywać wyborów, podejmować ryzyko i brać odpowiedzialność. Występujący artyści stawiają na szali swoją reputację. Narażają się na jej utratę, podejmując tabuizowane tematy, prowokując publiczność, wytrącając siebie i nas z wygodnych pozycji. Migranci ekonomiczni i klimatyczni stawiają na szali swoje wykształcenie i potencjał. Uchodźcy z krajów objętych wojną lub kryzysem – stawiają na szali swoje życie. Coraz więcej ludzi zmuszonych jest ryzykować i stawiać na szali przyszłość, coraz wyższymi stawkami operujemy. Być może poezja spoken word – oferująca od zawsze żywą, bezpośrednią wymianę myśli i obserwacji – stanie się platformą solidarności z tymi, którzy się narażają?
 
Podczas 17. SPOKEN WORD FESTIVAL będziecie mogli przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word. Do udziału zostali zaproszeni artyści z Austrii, Czech, Estonii, Holandii, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii i Węgier. Zaproszone poetki i poeci – mistrzowie slamu i poezji spoken word w swoich krajach – przygotowali performans dla polskiej publiczności. Performans odbywa się na żywo po części slamowej wydarzenia. W trakcie występu będą dostępne tłumaczenia utworów na język polski i angielski.
Poezja spoken word w eksperymentalny sposób czerpie z literatury, muzyki, teatru i performansu. Jest hybrydą, dzięki której możemy doświadczyć innej rzeczywistości lub kilku rzeczywistości naraz. Przełamując ograniczenia gatunkowe i bawiąc się konwencjami literackimi, muzycznymi czy teatralnymi, pozwala przemycić treści całkiem serio: bolesne, wyparte, zmarginalizowane. W tym tkwi jej największa siła.
Spoken Word Festival to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal poezji spoken word i jeden z niewielu warszawskich festiwali poetyckich odbywających się nieprzerwanie od 17 lat.
 
animacje: Ola Wasilewska
plakat: alelampart
 
ORGANIZATORZY:
EUNIC WARSZAWA (STOWARZYSZENIE NARODOWYCH INSTYTUTÓW KULTURY KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ W WARSZAWIE) –
Austriackie Forum Kultury | Czeskie Centrum Warszawa | Ambasada Republiki Estońskiej | Litewski Instytut Kultury | Ambasada Królestwa Niderlandów | Instytut Camõesa | Rumuński Intytut Kultury | Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.