Międzynarodowy Dzień Pantomimy 2023

Międzynarodowy Dzień Pantomimy 2023

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pantomimy, przypadającego w tym roku w 100. rocznicę urodzin wybitnego mima Marcela Marceau (22.03.1923), Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy przygotowała pokaz dwóch dokumentów filmowych i spotkanie.

„Potem będzie blackout” – realizacja Tina Smerdel (17 min., 2023 r.) ukazuje kulisy 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, który odbył się w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” w ubiegłym roku. Uchylając rąbka tajemnicy, jakim jest proces powstawania festiwalu, faktycznie opowiada o sprawach o wiele istotniejszych.

„Pewnego razu” – realizacja Jędrzej Skajster (30 min., 2020 r.) to materiał filmowy rejestrowany w Dreźnie i Warszawie podczas realizacji spektaklu „Once…” Derevo Laboratorium i Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. Oglądając obraz, przeniesiemy się do miejsc znanych tylko aktorom i realizatorom przedstawienia, obejrzymy fragmenty spektaklu, a także spotkamy się z tymi, którzy brali udział w tym niezwykłym teatralnym przedsięwzięciu.

Sztuka teatru pantomimy wymyka się jednoznacznym definicjom. Wynika to z jej różnorodności, którą możemy obserwować podczas warszawskiego festiwalu. Inne sposoby myślenia o teatrze pozasłownym przejawiają się w realizacjach o często odmiennych obliczach. Podążając za twórcami ukazanymi w filmowych dokumentach, zyskujemy nową perspektywę, która ma szansę wydobyć to, co dla wszystkich osób ze świata teatru pantomimy jest wspólne.

24 marca 2023, godz. 19:00
UCK Alternatywy, ul. Gandhi 9

Prowadzenie: Bartłomiej Ostapczuk

Bezpłatne wejściówki dostępne recepcji UCK” Alternatywy” i on-line

Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik
Reklama