Marcin Wasilewski Trio – Jazz na Starówce 2022

W sobotę, 20 sierpnia o godz. 19:00 uczta muzyczna na festiwalu Jazz na Starówce i piękny koncert. Wystąpi Marcin Wasilewski Trio – En Attendant                       

Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

Wstęp wolny

„W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd, „…ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski” – BBC Music Magazine

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe.  Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia.

Przez  ponad 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego  i jego Tria absolutnie wyjątkową.
Usłyszymy ostatni, nagrodzony Fryderykiem album tria En attendant  . To siódma płyta w dorobku zespołu nagrana dla  prestiżowej wytwórni ECM .

Muzycy Tria przez ponad 20 lat grali  z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie przez 15 lat będąc stałymi  muzykami.

Współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak (m.in.): Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Charles Lloyd, Al Foster, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi, Bobo Stenson i wielu innych w tym cała czołówka polskich artystów jazzowych.

Najnowszy album Tria „En attendant” został nagrodzony statuetką Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Jazz, a Marcin Wasilewski otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii Artysta Roku Jazz i jest to jego jedenasty Fryderyk ( ewenement w  polskim jazzie!) . W tym roku zespół był nominowany również do Niemieckiej Nagrody Jazzowej 2022 (Deutscher Jazzpreis) w kategorii Najlepszy Zespół Zagraniczny.

Wcześniej, na początku roku 2022 Trio zwyciężyło również w trzech bardzo ważnych kategoriach w Dorocznej Ankiecie Jazz Forum „JAZZ TOP 2021”  jako Akustyczny Zespół Roku, a Album Roku ‘En attendant’ – Marcin Wasilewski Trio / ECM Records/ Universal Music oraz w kategorii Koncert Roku: za podwójną trasę koncertową: Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano ‘Arctic Riff’ Tour 2021 + MWT

Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos.

Za tydzień , 27 sierpnia finałowy koncert festiwalu. Wystąpią gwiazdy włoskiego jazzu: Rosario Giuliani Trio & Luciano Biondini – Cinema Italia                    

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.