Koronawirus na celowniku – zapytaj naukowca

Za nami pierwsze tygodnie szczepień. Do stosowanych od początku roku szczepionek typu mRNA firm BioNTech/Pfizer i Moderny dołączyła niedawno szczepionka wektorowa firmy AstraZeneca. Nie wymaga ona przechowywania w skrajnie niskich temperaturach, co z logistycznego punktu widzenia jest bardzo korzystne. Możliwość przechowywania w zwykłej lodówce (2–8°C) to zresztą wspólna cecha wszystkich szczepionek wektorowych, niewykluczone więc, że to one staną się głównym orężem w walce z koronawirusem. Warto więc odnieść się do krytycznych opinii na temat szczepionki AstraZeneca, dotyczących jej skuteczności, możliwości stosowania u osób powyżej 55. roku życia czy działań niepożądanych. Tym bardziej, że w niedługim czasie mogą wejść do użycia także inne szczepionki typu wektorowego: rosyjski Sputnik V, stosowany już m.in. w Rosji, Indiach i Korei Południowej, chińska szczepionka firmy CanSino czy preparat firmy Johnson & Johnson, który przechodzi ostatnie testy kliniczne. Ogromną zaletą tego ostatniego jest to, że został opracowany w formie jednodawkowej, co znacznie przyspieszy i uprości proces zaszczepiania. A o to przecież chodzi.

25 lutego 2021, godz. 19:00 – klik

Zapraszamy na spotkanie z dr. hab. Piotrem Rzymskim, specjalistą w dziedzinie mikrobiologii oraz biologii medycznej i środowiskowej, który przybliży mechanizm działania szczepionek wektorowych, a także omówi ich skuteczność i związane z ich stosowaniem możliwe skutki uboczne.

Zachęcamy do wcześniejszego zadawania pytań – nie tylko związanych z tym tematem, ale także dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz walki z koronawirusem.

Piotr Rzymski – doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Zakładzie Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, współautor ponad 140 publikacji naukowych, wykładowca i popularyzator nauki. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ekspert unijnej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych, ekspert zewnętrzny Światowej Organizacji Zdrowia oraz ambasador międzynarodowej sieci naukowej Universal Scientific Education and Research Network (USERN) w Polsce.
Źródło zdjęcia: National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
____
Jesteśmy zamknięci, ale intensywnie działamy. Wydarzenie udostępniamy bezpłatnie. Będzie nam miło, jeśli zechcecie nas wesprzeć. Sprawdźcie, jak: https://www.kopernik.org.pl/wesprzyj-nas

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.