Koncert 79. rocznica wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem

Koncert 79. rocznica wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem
16 maja 1943 roku na osobiste polecenie Heinricha Himmlera wysadzono w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Dziś, choć nieobecna, jest symbolem utraconej i nieodbudowanej części tożsamości Warszawy i Polski. Podczas koncertu w Muzeum POLIN przypomnimy muzykę, jaka przez lata rozbrzmiewała w tej najbardziej okazałej synagodze w Polsce.
 
Wystąpią:
Isidoro Abramowicz – kantor
Jakub Stefek – organy
Chór Synagogi Pestalozzistrasse Berlin

Podczas koncertu w Muzeum POLIN usłyszymy utwory wybitnych kantorów i kompozytorów owego czasu: Arno Nadela, Louisa Lewandowskiego, Jakuba Leopolda Weissa oraz ostatniego dyrygenta ponad 100-osobowego chóru chłopięco-męskiego Wielkiej Synagogi: Dawida Ajzensztadta. Muzyka ta zabrzmi w znakomitym wykonaniu kantora Isidoro Abramowicza, 8-osobowego chóru Synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie oraz organisty i badacza żydowskiej muzyki organowej Jakuba Stefka.
 
Współorganizatorami koncertu są Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
 
22 kwietnia 2022, godz. 10:00
Polin Muzeum
Na grafice: Wielka Synagoga ze zbiorów Żydowskiego Instytutu im. Emanuela Ringelbluma.
Bilety w cenie 30 zł dostępne na bilety.polin.pl i w kasach Muzeum.
 
Wielką Synagogę na Tłomackiem otwarto w 1878 roku. Miała ponad 2000 miejsc siedzących. Śpiewał w niej wybitny chór, zatrudnieni byli światowej sławy kantorzy. Na ich występy przybywali tu zarówno wierzący, jak i niewierzący, Żydzi i Polacy – m.in. Ignacy Paderewski, premier Felicjan Sławoj-Składkowski, Emil Młynarski. 16 maja 1943 roku Wielka Synagoga przestała istnieć. W raporcie do swoich mocodawców Jürgen Stroop, odpowiedzialny za likwidację warszawskiego getta, pisał: „Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.