„Kalendarz z mundurem” – nowy projekt edukacyjny MON

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Jak przebiegała bitwa o Monte Cassino? Jakie są zadania żołnierzy podczas misji poza granicami kraju? Czym jest order Virtuti Militari i kto może go otrzymać? Na te i wiele innych pytań już wkrótce odpowiedzą żołnierze Wojska Polskiego podczas spotkań z uczniami. Ministerstwo Obrony Narodowej inauguruje nowy projekt edukacyjny „Kalendarz z mundurem” skierowany do szkół i nauczycieli historii.

Reklama
Reklama

Do szkół w całej Polsce dostarczamy wyjątkowy kalendarz na rok 2020, na którym zaznaczono święta wojskowe oraz ważne rocznice wydarzeń historycznych z dziejów oręża polskiego. Wraz z kalendarzem, nauczyciele otrzymują scenariusze lekcji i spotkań poświęconych historii.

Żołnierze, na zaproszenie szkół, będą prowadzić zajęcia z uczniami i opowiadać o wydarzeniach zaznaczonych w „Kalendarzu z mundurem”. Znalazły się w nim, m.in., takie daty jak 14 lutego – utworzenie Armii Krajowej, 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 29 maja – Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, 17 września – agresja sowiecka na Polskę czy 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Łącznie przygotowaliśmy 19 wyjątkowych scenariuszy lekcji.

Podczas spotkań, żołnierze będą opowiadać także o historii i współczesnych zadaniach swojego rodzaju sił zbrojnych, aktualnym zaangażowaniu Polski w działania NATO, misjach zagranicznych UE czy ćwiczeniach wojskowych, które odbywają się na polskich poligonach. Do udziału w zajęciach kierowani będą przede wszystkim żołnierze z wykształceniem historycznym, oficerowie wychowawczy, prasowi, komunikacji społecznej lub weterani operacji poza granicami kraju.

Reklama
Reklama

Zachęcamy nauczycieli do kontaktu z lokalną Wojskową Komendą Uzupełnień dla ustalenia szczegółów udziału żołnierza w lekcjach oraz do korzystania z naszych materiałów dydaktycznych i wykorzystywania ich na lekcjach. Zajęcia mogą odbywać się w szkole lub na terenie jednostki wojskowej.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dydaktycznymi opublikowanymi na stronie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej https://wceo.wp.mil.pl/edukacja-i-kultura/materialy-edukacyjne/kalendarz-z-mundurem-10324769/

 
Źródło informacji: MON

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.