Jesienne róże w Ogrodzie Botanicznym PAN

Jesienne róże w Ogrodzie Botanicznym PAN.

W niedzielę, 16 września 2018 roku zapraszamy na kolejne wydarzenie zorganizowane w ramach promocji Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż, która znajduje się Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

O godz. 11.00 wysłuchamy prelekcji dr hab. Renaty Nowak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która przedstawi temat zastosowania róż w lecznictwie. Dowiemy się m.in., że poza powszechnym wykorzystaniem owoców i płatków różanych jako źródła żywności, olejków eterycznych i wody różanej, dziko rosnące róże są alternatywnym źródłem surowców dla przemysłu farmaceutycznego za sprawą niezwykłego bogactwa i różnorodności składników biologicznie aktywnych występujących w niemal wszystkich organach tych pięknych roślin. 

Z abstraktem wykładu zapoznać się można na stronie Ogrodu http://www.ogrod-powsin.pl/dla-zwiedzajacych/kalendarz/jesienne-roze-prelekcje-i-spacer-po-kolekcji-roz

Jako drugi wystąpi Robert Szlązkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Róż, hodowca róż, ekspert w zakresie hodowli i pielęgnacji róż ogrodowych. Od niego dowiemy się, jakie odmiany róż najlepiej wybierać do przydomowych ogrodów, które lubią stanowiska ocienione, a które słoneczne. Jak pielęgnować różne odmiany róż. 

Po prelekcjach wyruszymy na jesienny spacer z przewodnikiem, którym będzie dr inż. Marta Monder – kurator Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż. Do jej głównych zadań należy tworzenie, utrzymanie i rozwój kolekcji róż służącej nie tylko gromadzeniu i zachowaniu ogromnej różnorodności tego rodzaju, ale także badaniom i obserwacjom botanicznym, ogrodniczym i agrotechnicznym. Swoje doświadczenie zawodowe pogłębia w pracy naukowej oraz upowszechnia wśród specjalistów i miłośników roślin. W swojej działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej dzieli się ogromną wiedzą nie tylko na temat róż, ale i całego świata roślin. Jest również przewodniczącą Sekcji Róż Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. 

O 15.30 zaś zapraszamy na drugi koncert w ramach jesieni jazzowej w naszym Ogrodzie – wystąpi Dominik Wania Trio.

Ponadto zaplanowaliśmy konkurs z rozpoznawania odmian róż z nagrodami oraz kiermasz róż ogrodowych. 

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny po zakupieniu biletów wstępu do Ogrodu. 

FB – klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.