JEREMY PELT Quintet na Festiwalu Jazz na Starówce

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej ( kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława „Małego” Bartkowskiego), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Jego Trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem.  Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.                                

W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym.  Płyta Bach została nominowana do nagrody FRYDERYKI 2021.

24 lipca o godz. 19.00 –  Andrzej Jagodziński Trio – Bach

Andrzej Jagodziński – fortepian

Adam Cegielski – kontrabas                                                                                                       

Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Miejsce: Rynek Starego Miasta w Warszawie


Europejska Premiera. Na jedynym koncercie w Europie z premierowym projektem wystąpi  jeden z najbardziej wyróżniających się i rozpoznawalnych  młodych trębaczy w świecie jazzu, wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu DownBeat.  Usłyszymy  jego najnowszy album Griot: This Is Important  który jest oczekiwaną premierą  w  Polsce. Album  jest pełen oryginalnych  kompozycji ,  który powstał  wraz z książką Griot: Examing The Lives of Jazz s Great Storytellers  inspirowany rozmowami o historii jazzu i wywiadami z  luminarzami jazzu.  Obok amerykańskiego trębacza i lidera wystąpią znakomici nowojorscy muzycy

O godz. 20.00  – Great Jazz from New York: Jeremy Pelt Quintet – Griot: This Is Important

Jeremy Pelt –  trąbka

Victor Gould –  fortepian

Chien Chien Lu –  wibrafon

Vicente Archer –  kontrabass

Allan Mednard –  perkusja

Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu  Berklee College of  Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band. Szybko zdobył uznanie w nowojorskim środowisku jazzowym, co zaowocowało współpracą z Ravim Coltrane’em, Frankiem Fosterem, Jimmym Heathem, Vincentem Herringiem, Johnem Hicksem, Charliem Persipem, Cedarem Waltonem.  Koncerował ze słynnymi składami jazzowymi, w tym m.in. The Roy Hargrove Big Band, The Village Vanguard Orchestra i The Duke Ellington Big Band, jest też członkiem The Lewis Nash Septet oraz The Cannonball, Adderley Legacy Band. Współpracował z największymi muzykami jak : Ravi Coltrane, John Hicks, Lonnie Plaxico, Cedar Walton, Nancy Wilson.

Jako lider, Pelt nagrał osiemnaście płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu  prestiżowych festiwalach i estradach jazzowych.
Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremy Pelta w The Wall Street Journal. Przez pięć lat z rzędu Downbeat Magazine i Jazz Journalist Association tytułował  Pelta wschodzącą gwiazdą jazzowej trąbki.

12 lutego 2021 rok Pelt wydał swój najnowszy album „Jeremy Pelt – Grot” (Highnote rec. 2021) który będzie  miał swoją oczekiwaną premierę na festiwalu.

PROGRAM Festiwalu – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.