Jan Cybis „Starzeje się przede wszystkim nowość”. Malarstwo i rysunki.

Jan Cybis "Starzeje się przede wszystkim nowość". Malarstwo i rysunki.

Jan Cybis to wielki malarz i rysownik, pedagog i publicysta, inicjator i czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30-tych i sztuce powojennej. Urodzony w 1897, zmarł w 1972.

Jako współzałożyciel Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, stał się mentorem kolejnych pokoleń malarzy.

Jan Cybis Malarstwo i rysunki.

W rocznicę jego śmierci, w 1973 roku, Okręg Warszawski ZPAP ustanowił Nagrodę Jego imienia, która dzisiaj jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce.

W 2023 roku obchodzimy 50-tą rocznicę ustanowienia Nagrody. Wystawa prac samego Mistrza Jana Cybisa w Galerii Domu Artysty Plastyka, czyli w jego „mateczniku”, nie jest zbiegiem okoliczności.

Na wystawie zobaczymy zarówno malarstwo olejne, jak i rysunki, akwarele, szkice, a także pamiątki, takie jak przedmioty należące do Jana Cybisa, jego pędzle, książki, przybory malarskie.

Jan Cybis
„Starzeje się przede wszystkim nowość”
Wystawa z okazji 50-lecia Nagrody im. Jana Cybisa
Galeria DAP
u. Mazowiecka 11A, Warszawa
FB-klik

Prezentowane prace oraz przedmioty, a także ich zdjęcia są własnością Muzeum Śląska Opolskiego, które jest partnerem wydarzenia.


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik