Jakie są najpiękniejsze zamki w Czechach i na Słowacji?

najpiękniejsze zamki w Czechach i na Słowacji

Czechy i Słowacja to kraje, które z pewnością warto odwiedzić ze względu na wiele różnych czynników. Posiadają one bogate dziedzictwo kulturowe oraz zaskakują pięknymi zabytkami i architekturą, które corocznie przyciągają do siebie tysiące turystów z innych krajów. Aby dowiedzieć się, dlaczego warto jest wybrać się do tych europejskich państw oraz jakie są w nich najpiękniejsze zamki, to warto jest zapoznać się z treścią niniejszego artykułu.

Dlaczego warto jest odwiedzić Czechy i Słowację?

Czechy i Słowacja to dwa sąsiadujące ze sobą kraje. Położone są w Europie centralnej, co czyni, że stanowią one ważne węzły komunikacyjne i handlowe w całym regionie Unii Europejskiej. Kraje te warto jest odwiedzić przede wszystkim ze względu na bogactwo kulturowe, które posiadają. W każdym regionie zarówno Czech, jak i Słowacji odnajdziemy ciekawe zabytkowe budynki, które pochodzą z przeróżnych epok historycznych. Rozmaite katedry, pałace, zamki czy całe zabytkowe miasta to tylko ułamek tego całego dziedzictwa kulturowego, które odnaleźć można w tych krajach. Doświadczyć możemy w nich także różnorodnych tradycji, które obejmują: święta, zwyczaje kulinarne, muzykę czy taniec. Są one przekazywane tam z pokolenia na pokolenie i stanowią integralną część życia codziennego obywateli tych państw.

Czechy i Słowacja posiadają dobrze rozwiniętą sieć transportową, która pozwala na bezproblemowe podróżowanie po tych krajach zarówno pociągiem, jak i samochodem. Wybierając się do tych krajów warto jest pamiętać o winietach do Czech i winietach do Słowacji, które zakupić i zarejestrować można online tutaj. Kraje te warto jest odwiedzić również ze względu na ich wyjątkowe położenie geograficzne. Charakteryzują się one zróżnicowanym krajobrazem, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi gór, rzek, dolin czy jezior. Spora część Czech to tereny nizinne, poza północą kraju gdzie zwiedzić można fantastyczne górskie krajobrazy. Słowacja natomiast charakteryzuje się dużą ilością terenów wyżynnych, szczególnie na północy kraju, gdzie znaleźć można wiele szerokich pasm górskich.

Które zamki w Czechach i na Słowacji warto jest odwiedzić?

Najbardziej zaskakujące cuda architektoniczne, które możemy odwiedzić na terenie Czech i Słowacji to zdecydowanie zabytkowe zamki. Te różnorodne budowle pochodzą z różnych epok historycznych i charakteryzują się rozmaitymi stylami, w których zostały wybudowane. Kilka najciekawszych zamków na terenie Czech i Słowacji to:

  • Zamek na Hradczanach (Zamek praski) – jest to jeden największy zamek pod względem zajmowanej powierzchni na świecie. Jego historia sięga około X wieku, gdzie na obecnym jego terenie powstała pierwsza warownia. Od tamtej pory zamek był przebudowywany wielokrotnie na przestrzeni lat, lecz jego dominującym stylem architektonicznych pozostał styl gotycki.
  • Zamek Český Krumlov – znajdujący się w mieście o tej samej nazwie na południu Czech. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy został tam pierwotnie zbudowany przez rodzinę Witigonen. Z upływem wiele lat był kilkukrotnie przebudowywany, a obecnie możemy go podziwiać w stylu renesansowym z domieszką stylu gotyckiego i barokowego.
  • Zamek w Bojnicach – jest to zamek zbudowany w stylu romantycznym, który leży w Bojnicach, czyli mieście położonym w północno-zachodniej Słowacji. Jest to absolutnie jeden z najpiękniejszych zamków na słowacji i bardzo ważnym centrum turystycznym, w którym obecnie znajduje się oddział Słowackiego Muzeum Narodowego
  • Zamek Spiski – jest to ogromny kompleks zamkowy z XI wieku, położony w północnej Słowacji w miejscowości Žehra, czyli jednej z najstarszych miejscowości na Spiszu. Jest to absolutnie jeden z najbardziej imponujących zamków na Słowacji, w którym obecnie znaleźć możemy jedynie muzeum.

Podsumowując, Czechy i Słowacja zdecydowanie należą do krajów, które warto odwiedzić, jeżeli szuka się rozmaitych, ciekawych zabytków lub pięknych różnorodnych krajobrazów.

/artykuł sponsorowany/

Reklama