Jak wybrać teleskop dla początkujących astronomów?

Astronomia i obserwowanie nocnego nieba to coraz popularniejsze hobby w naszym społeczeństwie. Zapewne również dlatego, że teleskopy astronomiczne są coraz łatwiej dostępne. Można je kupić już za stosunkowo niewielkie pieniądze i mimo że w większości przypadków są to jednak amatorskie urządzenia, to i tak pozwalają nam całkiem dużo zobaczyć. Możliwość obejrzenia obiektów znajdujących się miliony kilometrów od nas jest na pewno kusząca. Nic więc dziwnego, że chcemy to robić skoro mamy teraz ku temu świetną okazję. To, jakie ciała niebieskie będziecie mogli dostrzec zależy jednak głównie od tego, jaki teleskop obserwacyjny wybierzecie.

Teleskopy optyczne – jak działają i jakie są rodzaje?

Teleskopy optyczne wychwytują rozproszone światło, a następnie je skupiają. Mogą to robić za pomocą załamywania lub odbijania promieni. Efektem tego jest złudzenie, że dany obiekt znajduje się bliżej, niż jest w rzeczywistości i możemy się mu dzięki temu przyjrzeć, a nawet zobaczyć ciała niebieskie niewidoczne gołym okiem.

Dostępne są dwa główne rodzaje teleskopów. W teleskopie soczewkowym to soczewka załamuje promienie świetlne i przekazuje je do obiektywu. W teleskopie zwierciadlanym odbijają się one od zwierciadła. Teleskop soczewkowy jest prosty i kompaktowy, ale wyłapuje mniej światła, więc nie zobaczycie za jego pomocą bardziej oddalonych lub mniejszych obiektów. Jest to możliwe za pomocą teleskopu zwierciadlanego, ale on jest na pewno większy, a więc mniej poręczny. Jaki więc wybrać teleskop astronomiczny, gdy dopiero zaczynacie swoją przygodę z astronomią?

Wybieramy pierwszy teleskop astronomiczny

Teleskop obserwacyjny dla początkujących miłośników astronomii, na pewno nie powinien być zbyt skomplikowany. Bardziej zaawansowane teleskopy wymagają odpowiedniego ustawienia elementów optycznych. Nie jesteśmy bez tego w stanie znaleźć interesującego nas obiektu, a może brakować nam wiedzy i umiejętności, by to zrobić. Można się w ten sposób łatwo zniechęcić, dlatego na początku lepiej sprawdzą się dobrej jakości, ale proste teleskopy astronomiczne – zarówno soczewkowe, jak i zwierciadlane.

W teleskopie najważniejsze są elementy optyczne. Im są one większe, tym więcej światła wyłapują i pozwalają dostrzec więcej szczegółów. Jednak wraz ze średnicą narzędzi optycznych rosną też gabaryty całego urządzenia. Cena teleskopu również się zwiększa. Możemy przyjąć, że na początku wystarczający będzie teleskop z soczewką o średnicy 8-10 cm lub zwierciadłem o średnicy minimum 11 cm średnicy. Warto, by był on wyposażony w dwa dodatkowe, wysokiej jakości okulary. Taki teleskop pozwoli obserwować księżyc i planety, a także większe i jaśniejsze mgławice. Wszystko to, co jest najbardziej ciekawe i atrakcyjne dla osób początkujących. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Obserwacje nocnego nieba najlepiej prowadzić na terenach jak najmniej zanieczyszczonych sztucznym światłem. Nie łatwo jest je znaleźć, bo zarówno miasta jak i wsie są bardzo mocno oświetlone. Nie zawsze też znajdujemy się w odpowiednim miejscu, by zaobserwować konkretne obiekty na nieboskłonie. Obserwacja ciał niebieskich jest więc nieustannie związana z koniecznością przemieszczania się, a z lekkim i małym teleskopem na pewno łatwiej to robić. Chętniej i częściej będziecie oglądać niebo nocą, jeśli teleskop będzie można wygodnie nieść w rękach lub przewieźć autobusem, dlatego na początku najlepiej sprawdzi się kompaktowy teleskop astronomiczny.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia. Na pewno przyda się Wam stabilny statyw, wymienne okulary, a także futerał. Bardzo pomocna jest też niewielka luneta zwana szukaczem, która pozwala odnaleźć konkretne fragmenty nieba. Inwestycja w teleskop o dobrych parametrach i wyposażenie go w dodatkowe akcesoria jest na pewno opłacalne, ponieważ będzie to zakup na lata, który pozwoli się Wam cieszyć obserwacją nieba przez długi czas.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.