„Fotograf partyzantów“ – film, wystawa, dyskusja

FOTOGRAF PARTYZANTÓW – film, wystawa, dyskusja.

1 marca 2019 roku w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Fotograf partyzantów“ w reżyserii Wiesława Palucha. Film opowiada historię Edwarda Buczka zaprzysiężonego Armii Krajowej, który robił najlepsze zdjęcia ukazujące żołnierzy AK podczas walki.

Edward Buczek (1906 – 1983) w czasie II Wojny Światowej prowadził zakład fotograficzny w Biłgoraju. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Był również zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich (Konrada Bartoszewskiego „Wira” i Józefa Steglińskiego „Corda”). Jego kolekcja to unikatowe zdjęcia, pokazujące życie i działania oddziałów partyzanckich na Zamojszczyźnie.
O Edwardzie Buczku opowiada jego córka Barbara Buczek-Płachtowa, a fotografie tworzą doskonałą dokumentację walki powstańczej. Jest to opowieść córki, przepojona miłością i podziwem dla niesamowitej odwagi ojca.

Film zdobył m.in. : „Srebrną Szablę” nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w 2011 roku w Warszawie, „Złoty nurt” – Nagroda Specjalna na Festiwalu Form Dokumentalnych „NUTR” w Kielcach.

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję z reżyserem Wiesławem Paluchem.

Spotkaniu towarzyszy wystawa plansz tematycznych pt. „Partyzancka placówka”, pochodząca ze zbiorów Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2357091727674826/

1 marca 2019, piątek, godz. 18:00
Dom Braci Jabłkowskich
ul. Bracka 25, Warszawa
Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.
Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa na e-maila m.gurdziel@o2.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.