Finałowy tydzień GovTech Festival

Finałowy tydzień GovTech Festival – w weekend maraton programowania, w którym pula nagród to ponad 400 tys. zł

W najbliższy weekend, 27-29 listopada, odbędzie się HackYeah, czyli wirtualna edycja największego stacjonarnego hackathonu w Europie. Łączna pula nagród dla programistów, którzy wezmą w nim udział, przekroczyła 400 tys. zł. Ostatni weekend listopada to także Game Jam, czyli maraton programowania gier organizowany we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu, w którym oprócz atrakcyjnych nagród finansowych, do wygrania jest także wyjazd na Expo do Dubaju. W piątek, 27 listopada, w ramach GovTech Festival odbędzie się również finał HackJunior, czyli konkursu programowania dla uczniów szkół podstawowych.

HackYeah – do wygrania nagrody o łącznej wartości ponad 400 tys. zł

HackYeah 2020 to szósta edycja największego stacjonarnego hackathonu w Europie, która w tym roku jest jednym z głównych wydarzeń trwającego przez cały miesiąc GovTech Festival. Najbliższa edycja odbędzie się w sieci w dniach 27-29 listopada 2020 r. Uczestnictwo w hackathonie jest darmowe, a pula nagród przekroczyła już 400 tys. zł. HackYeah zrzesza osoby wyspecjalizowane w przeróżnych językach programowania, a jego celem jest poszukiwanie rozwiązań oraz narzędzi, które będą odpowiedzią na realne problemy. Podczas najbliższej edycji HackYeah uczestnicy będą szukać rozwiązań w wielu kategoriach. Swoje wyzwania przedstawiły zarówno organizacje pozarządowe, biznesowi giganci, jak i instytucje publiczne, a uczestnicy przez 40 godzin będą tworzyć rozwiązania programistyczne m.in. w obszarach zdrowia, ekologii oraz cyfryzacji procesów administracyjnych. Zwycięskie zespoły będą miały szansę na dalszy rozwój swoich projektów i wdrażanie ich w życie.

„Hackathony to doskonała formuła poszukiwania rozwiązań programistycznych dla bieżących wyzwań, o czym przekonaliśmy się podczas poprzednich edycji HackYeah. Tym razem spotykamy się wyłącznie w formule online, wirtualnie łącząc poszukujących innowacyjnych rozwiązań z najzdolniejszymi programistami. Wśród wyzwań m.in. pomoc przy digitalizacji procesów podatkowych, czy aplikacje pozwalające na efektywne gospodarowanie zasobami wody. Każdy uczestnik hackathonu może więc nie tylko wziąć udział w świetnej zabawie, w której stawką są wysokie nagrody pieniężne, ale także zrobić coś dobrego dla społeczeństwa. To szczególnie ważne właśnie teraz, w czasie pandemii, by wspólnymi siłami wypracowywać optymalne rozwiązania cyfrowe służące nam wszystkim” – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Game Jam – maraton programowania gier

Częścią hackathonu HackYeah, który w tym roku stanowi jedno z głównych wydarzeń GovTech Festival, będzie także Game Jam, czyli maraton programowania gier wideo organizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu wspólnie z GovTech Polska. Podczas Game Jam powstaną gry, których motyw przewodni wybrany zostanie w głosowaniu internautów. Łączna pula nagród finansowych w Game Jam, które sponsorowane są przez GovTech Polska, wynosi 60 tys. zł, a nagrodą specjalną dla zwycięskiego zespołu będzie możliwość zaprezentowania gry podczas Światowej Wystawy Expo w Dubaju, co umożliwi partner wydarzenia – Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

HackJunior, czyli programowanie dla najmłodszych

27 listopada w ramach GovTech Festival odbędzie się również finał i rozstrzygnięcie HackJunior, czyli konkursu dla młodzieży ze szkół podstawowych, którego celem jest promowanie wykorzystania nowych technologii w nauce oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. W konkursie HackJunior mogą wziąć uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski, a prace konkursowe powinny zostać przesłane do 27 listopada. Zadanie polega na stworzeniu narzędzia edukacyjnego z elementami robotyki, programowania lub wykorzystania nowych technologii. Szkoły reprezentowane przez zwycięskie zespoły otrzymają nagrody rzeczowe, a każdy uczeń biorący udział w wyzwaniu otrzyma specjalny certyfikat uczestnictwa w HackJunior.

Cyfrowy Wolontariusz i Las GovTech Festival

GovTech Festival to także promocja cyfrowych aktywności poprzez inicjatywę Cyfrowego Wolontariatu. Dzięki temu przedsięwzięciu każdy może nie tylko rozwijać swoje cyfrowe umiejętności i pomagać w tym innym, ale także, dzięki współpracy GovTech Polska z Lasami Państwowymi, przyczynić się do odnowienia lasu na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Za każdą wypełnioną ankietę dotyczącą cyfrowych aktywności, Lasy Państwowe zasadzą w imieniu uczestników kolejne drzewa na terenach dotkniętych klęską żywiołową, tworząc w ten sposób Las GovTech Festival. Uczestnicy mogą ponadto sami zagłosować na nadleśnictwo, na terenie którego ich zdaniem las powinien zostać odbudowany w pierwszej kolejności. Inicjatywa jest częścią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, którego głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. W listopadzie inicjatywa rozszerzyła się o możliwość zgłoszenia chęci pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u seniora. Poprzez akcję #WspierajSeniora każdy może pomagać innym w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez Internet. Żeby zostać Cyfrowym Wolontariuszem i nieść pomoc osobom starszym, wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na stronie.

Czwarty tydzień GovTech Festival

W finałowym, czwartym tygodniu, w ramach GovTech Festival odbywają się także m.in.: warsztaty online pt. „Komputer dla Cyfrowych Debiutantów” poświęcone zakupom w sieci, konferencja „An Israeli Eye on A.I. – Embassy of Israel in Poland” organizowana przez ambasady krajów Grupy Wyszehradzkiej i Izraela, webinarium „Autonomia kontra automatyzacja – etyka sztucznej inteligencji”, wirtualny pokaz showroomu Fabryki Przyszłości, dwudniowe warsztaty pt. „{no}code Bootcamp” poświęcone skutecznemu zarządzaniu projektami w pracy zdalnej, „Cyber Future – Konferencja IT dla Biznesu”, debata „2021 rokiem Stanisława Lema – proroka technologii” oraz webinarium „Digital Ethics – konsument a technologie”.

GovTech Festival

GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologiczny o globalnym zasięgu. W festiwalu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

GovTech Festival to wydarzenia główne i wydarzenia towarzyszące organizowane przez partnerów festiwalu. Do najważniejszych wydarzeń festiwalu, poza odbywającymi się w tym tygodniu HackYeah i Game Jam, należą: webinarium na temat branży gamingowej pod patronatem Internet Governance Forum, które odbyło się 6 listopada, #FakeHunter Challenge, który został zorganizowany 13-15 listopada wspólnie z Polską Agencją Prasową oraz  Hackathon dla Miast – maraton programowania zorganizowany wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, który odbył się 20-22 listopada.

Organizator i patronat

GovTech Festival organizowany jest przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Festiwal odbywa się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Partnerami strategicznymi GovTech Festival są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Prasowa, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Lasy Państwowe, Allegro oraz Play.

GovTech Polska

GovTech Polska został powołany do życia w 2018 roku. To międzyresortowy program realizowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Jego nadrzędnym celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym a innowatorami. To most łączący administrację publiczną z przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym i  obywatelami.

Program łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie narzędzi stają odważnie naprzeciw wyzwaniom z jakimi mierzy się sektor publiczny. Usprawniają tym samym efektywność działania sfery publicznej podnosząc jakość życia obywateli.

Kontakt w sprawie GovTech Festival: govtechfestival@kprm.gov.pl

Strona www: www.govtechfestival.com

Źródło informacji: GovTech Polska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.