Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023

Festiwal Niepodległa

11 listopada 2023 roku po raz kolejny zapraszamy na Święto Niepodległości na Krakowskim Przedmieściu.

Z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy na warszawskie Krakowskie Przedmieście! 11 listopada już po raz szósty będziemy wspólnie świętować podczas Festiwalu Niepodległa. Czekają na Was koncerty znanych artystów, parady taneczne, pokazy i lekcje tańców polskich, teatrzyki i warsztaty dla najmłodszych, pokazy dam w strojach z epoki i przejazdy zabytkowych samochodów. Jak co roku zatańczymy też razem poloneza!

Wydarzenie odbywać się będzie na Krakowskim Przedmieściu oraz pobliskich dziedzińcach Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Oknie na Kulturę.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

PROGRAM FESTIWALU

SCENA MUZYCZNA

PROGRAM KONCERTÓW:
  • 𝟭𝟰:𝟬𝟬 – 𝟭𝟱:𝟯𝟬 – KARAŚ/ROGUCKI
  • 𝟭𝟱:𝟯𝟬 – 𝟭𝟲:𝟰𝟱 –  Sara James
  • 𝟭𝟲:𝟰𝟱 – 𝟭𝟴:𝟯𝟬 – Baranovski
  • 𝟭𝟴:𝟯𝟬 – 𝟮𝟬:𝟬𝟬 – Kamil Bednarek
Program – klik

SCENA TAŃCÓW POLSKICH

  • godz. 13:00-19:00
Jak tańczy się w różnych regionach Polski? Tego dowiecie się (i nauczycie!) na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny.
Program – klik

SCENA DLA DZIECI

  • godz. 13:00-18:00
Akademia Sztuk Pięknych po raz kolejny stanie się dziecięcym centrum wszechświata! Na dzieci czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty. Najmłodszych uczestników animować będą kultowe postacie z bajek, a na scenie nie zabraknie również sztuczek magicznych.
Na najmłodszych czekać będzie również Strefa Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą warsztaty i ścieżki edukacyjne. Tematem przewodnim będzie polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla.
Program – klik

Podczas trwania festiwalu na Krakowskim Przedmieściu dystrybuowany będzie bezpłatny Kurjer Niepodległości – jak co roku w stylizowanej gazecie festiwalowej będzie można znaleźć program festiwalu.


ATRAKCJE ULICZNE

Wydarzenia długi weekend 11-13 listopada 2022

OJCOWIE NIEPODLEGŁOSCI

  • Godz. 13:00 – 20:00 – Balkon w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, od strony Kościoła Sióstr Wizytek
To wyjątkowa szansa na podróż w czasie: co godzinę z balkonu w Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (od strony kościoła Sióstr Wizytek) przemówią do nas Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty!

KONCERTY BRASS BANDÓW

  • W godz. 14:00 – 19:00
W kilku lokalizacjach – przy hotelu Raffles-Europejski na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 – zabrzmią takie zespoły jak: All Dęte Brass Band, Golden Collective Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band oraz Brass Federacja.

PARADY NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐨𝐭𝐰𝐚𝐫𝐜𝐢𝐚 – Godz. 14:00
Start z bramy głównej UW w kierunku MKiDN

Parada na dobry początek festiwalu rozpocznie się z placu przy Kościele Sióstr Wizytek. Na jej czele pójdzie dyrygent Grzegorz Marecki, a za nim muzycy, paradne bicykle, panie z grupy rekonstrukcyjno-historycznej Bluszcz, Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka oraz zabytkowe automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐳𝐚𝐛𝐲𝐭𝐤𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐚𝐦𝐨𝐜𝐡𝐨𝐝ó𝐰
Co około godzinę od 14:20 do 18:20
Start z Placu Wizytek w kierunku MKiDN

Stare automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach będą stały na placu przy Kościele Sióstr Wizytek, jednak o wyznaczonych godzinach auta ruszą w dostojną paradę w stronę pomnika Kopernika, gdzie zawrócą, by potem skierować się pod gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i finalnie wrócić na plac przy Wizytkach.

𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐮𝐝𝐥𝐚𝐫𝐳𝐲
Co około godzinę od 14:20 do 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Grupa Żywy Teatr, teatr aktorów na szczudłach w biało-czerwonych kostiumach przejdzie Krakowskim Przedmieściem z flagami Polski.

𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐭𝐚𝐧𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳 𝐦𝐨𝐭𝐲𝐰𝐞𝐦 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐰𝐨𝐝𝐧𝐢𝐦 𝐩𝐨𝐥𝐨𝐧𝐞𝐳𝐚
Co półtorej godziny od 15:00 do 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Z bramy Uniwersytetu Warszawskiego wyruszą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka”. Pary tancerzy przejdą w kierunku Hotelu Bristol, my zaś zachęcamy do dołączenia się i wspólnego odtańczenia Poloneza!

𝐖𝐲𝐬𝐭ę𝐩𝐲 𝐭𝐚𝐧𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐙𝐞𝐬𝐩𝐨ł𝐮 𝐏𝐢𝐞ś𝐧𝐢 𝐢 𝐓𝐚ń𝐜𝐚 “𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐢𝐚𝐧𝐤𝐚”
Co półtorej godziny od 14:20 do 17:30
Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego

W wyznaczonej strefie przed budynkiem Uniwersytetu Warszawskiego młodzi tancerze zaprezentują tańce polskie w żywiołowym wykonaniu.

𝐏𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐦𝐨𝐝𝐲 𝐫𝐞𝐭𝐫𝐨 𝐢 𝐩𝐨𝐤𝐚𝐳𝐲 𝐛𝐢𝐜𝐲𝐤𝐥𝐢
Co godzinę od 14:20 do 17:20
Start z Placu Wizytek

Wyjątkowa parada z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej BLUSZCZ i panowie z G.R.H. Grenadiere przejdzie ulicą Krakowskie Przedmieście prezentując modę retro oraz rowery i motocykle z epoki.

𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐦𝐮𝐳𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳 𝐨𝐫𝐤𝐢𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐦𝐢
W godz. 14:40 – 18:00
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku MKiDN

Porywające Olek Orkiestra Dęta oraz Młodzieżowa Orkiestra Echo Gór z Kasinki Małej ruszą z małego dziedzińca UW przez bramę główną na Krakowskie Przedmieście, przejdą w kierunku ulicy Nowy Świat okrążą pomnik Mikołaja Kopernika, a następnie wrócą na teren UW.

𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐟𝐢𝐧𝐚ł𝐨𝐰𝐚
Godz. 19:00
Start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek

Z Placu Wizytek wyrusza zabytkowe samochody i bicykle, a tuż za nimi panie z GRH BLUSZCZ, dyrygent Grzegorz Marecki, muzycy i wykonawcy. Na końcu parady finałowej tancerze tańczyć będą poloneza zapraszając warszawiaków do wspólnego tańczenia.

POKAZY FILMÓW VR

  • godz. 13:00-20:00

Galeria „Okno na Kulturę”, Krakowskie Przedmieście 17

W “Oknie na Kulturę” Muzeum Historii Polski zaprezentuje filmy historyczne w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, pt. “Powstali 1863” oraz “Żywe pomniki”. Obejrzeć będzie można również wystawę strojów z epoki. Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

SPACERY HISTORYCZNE PAŁACU SASKIEGO
Co godzinę od 13:00 do 17:00

Do wyboru uczestników Pałac Saski przygotował dwie ścieżki tematyczne:
Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim (start: Hotel Bristol lub skrzyżowanie Królewska/Marszałkowska) oraz Spacer z Fryderykiem Chopinem (start: fontanna w Ogrodzie Saskim lub pomnik Kopernika).

ISKRY NIEPODLEGŁEJ
W dniach 10 – 12 listopada
Przy kościele Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (między Pałacem Prezydenckim a pomnikiem Adama Mickiewicza)

Multimedialny spektakl umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentuje historie wybitnych Polek i Polaków.

KONCERT SKRZYPCOWY W MUZEUM UW
Co godzinę od 16:30 do 18:30
Gdzie: Sala Balowa Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 32 (piętro 1)

Organizatorem festiwalu jest Biuro Programu „Niepodległa”.
Sfinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Druk Kurjera, warsztaty dla dzieci oraz spacery z przewodnikiem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

Całość Festiwalu odbędzie się na jednej z najważniejszych ulic Warszawy – Krakowskim Przedmieściu– fragmencie Traktu  Królewskiego.

Wstęp wolny

Przeczytaj też:

Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama