Edukacyjne gry planszowe dla dzieci

Edukacyjne gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe mogą być bardzo interesującą alternatywą dla innych dziecięcych zabawek. Są dobrym sposobem na rozładowanie energii, świetną zabawę z rodzicami lub rówieśnikami oraz lepsze poznanie otaczającego świata. Obecnie na rynku znaleźć można bardzo szeroki wybór gier planszowych, dzięki czemu świetnie bawić będzie mogło się dziecko w każdym wieku. Najlepsze gry planszowe zapewnią wiele godzin doskonałej rozrywki. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką formę spędzania wolnego czasu? Jakie korzyści dla dziecka płyną z wykorzystania gier planszowych?

Uniwersalne i ponadczasowe gry planszowe

Zabawa grami planszowymi zawsze dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Są one gwarantem udanej zabawy nie tylko dla najmłodszych, ale także dorosłych uczestników rozgrywki. Nawet bardzo proste, dedykowane dla najmłodszych gry, mogą dostarczyć wiele satysfakcji. Chodzi przecież o wspólne spędzanie czasu w interesujący sposób. Gra planszowa może być przeznaczona już dla dzieci, które ukończyły 3-rok życia. Nabyć można również gry logiczne, wymagające większej koncentracji uwagi i logicznego myślenia. Druga opcja dedykowana jest dla starszych dzieci. Z uwagi na dużą uniwersalność i różnorodność, planszówki mogą być świetnym prezentem na każdym etapie rozwoju dziecka.

Zalety gier planszowych

Gry planszowe mają wiele zalet. Dzięki nim nabyć można różnego rodzaju umiejętności, takie jak spostrzegawczość i zręczność. To doskonały sposób spędzania czasu dla całej rodziny. Gry spełniają również funkcje edukacyjne. Dzięki nim dziecko zyskuje możliwość nabycia umiejętności zdrowego współzawodnictwa. Gra z rodzeństwem lub rodzicami sprawia, że dziecko będzie lepiej przygotowane do współzawodnictwa w przedszkolu lub szkole. Najmłodsi dzięki temu uczą się uczciwości oraz konieczności przestrzegania określonych reguł.

Jedną z istotniejszych zalet jest także nauka logicznego myślenia. Gry planszowe uczą analizowania zdobytych informacji oraz wykorzystania ich celem realizacji określonych celów. Łamigłówki wymuszają konieczność poszukiwania rozwiązań napotkanych problemów. Granie w gry pozwala także na budowanie strategii i podejmowanie określonych decyzji. Tego typu umiejętności rozwijane są w największej mierze przede wszystkim w przypadku korzystania z bardziej złożonych gier, dedykowanych dla starszych użytkowników. Dziecko musi w tym przypadku uczyć się myślenia kilka kroków w przód oraz przewidywać konsekwencje podjętych przez siebie decyzji. 

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem

Granie w gry planszowe ze swoimi dziećmi, jest bardzo dobrym sposobem na pielęgnowanie rodzinnych więzi. Korzystnie wpływa zarówno na kontakty pomiędzy dzieckiem i rodzicem, ale również między innymi członkami rodziny. To bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest bardzo szybkie. Niestety natłok obowiązków powoduje, że zapominamy o tym jak ważne jest silnej relacji i bezpiecznej więzi z dzieckiem. Wspólna zabawa daje poczucie wspólnoty, przynależności, a także bezpieczeństwa. Wszystkie te elementy są niezwykle ważne dla najmłodszych. Wykorzystanie gier korzystnie wpłynie również na lepszą komunikację na linii rodzic – dziecko. Ważna jest także obserwacja różnego rodzaju emocji, takich jak radość, frustracja lub irytacja. Rodzice mają doskonałą okazję zobaczyć na własne oczy, jak zachowuje się ich dziecko w obliczu wyzwania lub przegranej. W jaki sposób dąży do celu i rozwiązuje pojawiające się po drodze problemy. To bardzo dobra lekcja dla wszystkich, pomimo tego, że odbywa się przecież pod postacią zabawy.

Najlepsze gry planszowe

Gry planszowe dla dzieci przeznaczone są dla graczy w różnym wieku. Najmłodsi swoja przygodę z planszówkami mogą rozpocząć od prostych gier, których zasada działania opiera się na losowości. Gracze przemieszczają wówczas figurki po polach na planszy za pomocą rzutu kostką. Oprócz tradycyjnego Chińczyka, zdecydować można się także na gry, które w zestawie zawierają różnego rodzaju karty z zadaniami, wyzwaniami lub łamigłówkami. Takie propozycje zainteresują głównie nieco starsze dzieci. Gry edukacyjne dla dzieci wspierają przede wszystkim rozwój intelektualny. Poziom skomplikowania będzie oczywiście uzależniony od kategorii wiekowej. Gry edukacyjne w zależności od tematyki, pozwalają ćwiczyć pamięć, poznawać tajemnice ludzkiego ciała, otaczającej przyrody lub świata zwierząt.

Gry planszówki nie są jednak przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych. Z powodzeniem znaleźć można wiele interesujących propozycji dla młodzieży, a nawet osób dorosłych. Takie propozycje świetnie sprawdzą się podczas towarzyskich spotkań w gronie znajomych. Pozwolą spędzić długie wieczory podczas doskonałej zabawy. Od wielu lat ogromną popularnością cieszy się na przykład gra Monopoly, która zalazła już wiele interesujących odsłon. W ofercie sklepów internetowych znajdują się również propozycje dedykowane dla par. Każdy będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Gry planszowe mogą być bardzo interesującą formą spędzania czasu w różnych okolicznościach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.