Najlepsze pomysły na zabawy integracyjne dla pracowników

Impreza integracyjna to świetny sposób na przełamanie lodów w środowisku pracy i poprawę komunikacji wśród pracowników. Gry integracyjne to dobra zabawa połączona z budowaniem relacji i nauką przydatnych umiejętności potrzebnych do pracy zespołowej. Warto zorganizować imprezę firmową obfitą w różne rodzaje zabaw integracyjnych, aby nauczyć zespół podstaw zdrowej rywalizacji i wzajemnego zrozumienia. Jakie gry integracyjne sprawdzają się najlepiej i jak je zorganizować?

Gry integracyjne dla pracowników – sposób na team building

Team building to nic innego jak integracja pracowników. Zazwyczaj imprezy firmowe polegające na team buildingu kojarzą się z nudnym spędzaniem czasu na krótkim wyjeździe lub, co gorsza, poczęstunku połączonym z nieśmiałym przedstawianiem się swoim kolegom z pracy. Jeszcze gorzej, gdy „imprezę integracyjną” dopełniają wtrącone na szybko szkolenia z relacji międzyludzkich i sztywna atmosfera, podczas których większość wstydzi się wrzucić na luz i porozmawiać na tematy niezwiązane z firmą. Jak zatem urozmaicić team building i w jaki sposób sprawić, aby zakończył się on powodzeniem, budowaniem przyjaźni i efektywną pracą zespołową?

Gry terenowe – świetna zabawa na świeżym powietrzu

W każdym dorosłym drzemie cząstka dziecka. Kto nie marzył, aby zostać żołnierzem z prawdziwego zdarzenia lub urządzić drużynowy wyścig na quadach? Kreatywność zespołów pobudzą warsztaty filmowe, a do burzy mózgów zachęci geocaching. Każdy z uczestników będzie miał do wykonania swoją pracę, jednak będzie ona zależna od decyzji i ruchów innych członków zespołu. Na czym polegają poszczególne gry integracyjne?

#1 Wojskowa szkoła przetrwania

To sposób na dobrą zabawę, połączoną z pracą pod presją czasu i koniecznością działania w grupie. Pracownicy podczas zabawy będą musieli podzielić się na mniejsze grupy i wspierać się w wykonywanych zadaniach. Zamysłem gier integracyjnych jest konieczność pracy całej drużyny, aby osiągnąć wyznaczony cel. Szkoła przetrwania nauczy uczestników, że każdy z nich ma ważną rolę do odegrania, bez której inni nie będą mogli ukończyć zadania.

#2 Drużynowe wyścigi offroad – współpraca przede wszystkim

Zwykła jazda na quadzie lub terenówką po trudnym i wymagającym terenie może zostać urozmaicona w zdobywanie konkretnych lokalizacji, do których dojazd będzie wymagał współpracy między pracownikami. Wygra drużyna, która zbierze najwięcej punktów, a „karą” dla przeciwników może być zabranie zwycięzców na pyszny obiad.

#3 Kreatywne warsztaty filmowe

Doskonały sposób na integrację nawet najbardziej nieśmiałych osób. Uczestnicy warsztatów tworzą małe grupy, w których opracowany musi zostać scenariusz do filmu na dowolny temat. Z grupy wybierani zostają aktorzy i osoby odpowiedzialne za nagranie krótkich scenek. Udział w zabawie pozwoli pracownikom popracować nad wspólnym planem działania, rozwinie umiejętności podziału zadań i może być świetnym zalążkiem do zbudowania relacji opartej na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Warto zadbać o to, aby stworzone filmy wyświetlone zostały np. podczas wspólnego, luźnego wieczoru z przekąskami i miłą atmosferą.

#4 Geocaching, czyli wspólne poszukiwanie fantów

Prosta gra integracyjna, której celem jest przede wszystkim praca w grupie i wzajemna pomoc. Uczestnikom wręczana zostaje mapa wybranego obszaru, na którym przez inną drużynę ukryte zostały skarby. Każda osoba w zespole będzie miała do wykonania osobne zadanie, bez którego nie będzie możliwe znalezienie przedmiotów. Gra jest świetnym przykładem działań team buildingowych. Drużyna uczy się rozwiązywać problemy napotkane na drodze do skarbu, pomaga sobie wzajemnie i wspiera pozostałych uczestników w wykonywaniu zadań. Nabyte umiejętności w przyszłości będą mogły przełożyć się na efektywną pracę w zespole.

To tylko niektóre przykłady gier terenowych. Warto zachęcić pracowników do wymyślenia i opracowania własnej gry, której celem będzie zaangażowanie do działania każdego pracownika i wyzwalanie pozytywnych emocji podczas współpracy. Im więcej czasu pracownicy będą mogli spędzić w luźniejszej atmosferze, tym lepiej się poznają i będą wiedzieli, jak ze sobą rozmawiać podczas działań w pracy.

Zdjęcie pochodzi ze strony https://internationalevent.pl/imprezy-integracyjne/.

Integracja we wnętrzach

Istnieje wiele zabaw, które można zorganizować wewnątrz, osiągając równie efektywny cel, jak zabawy w terenie. Często zła pogoda wpływa negatywnie na organizacje gier terenowych lub zwyczajnie team może woleć spotkać się „pod dachem”, wykonując inne, równie ciekawe czynności. Jakie pomysły na integrację we wnętrzach dobrze się sprawdzają?

#5 Warsztaty kulinarne (najlepiej z degustacją ?)

Podczas kolorowych i obfitych w zespołowe tworzenie różnych potraw warsztatów warto wyznaczyć cele i zadania do wykonania dla każdego zespołu. Umówcie się, że grupa A tworzy najpyszniejsze i najbardziej kolorowe kanapki dla grupy B, a grupa B ma ugotować najlepszą sałatkę warzywną pod słońcem dla grupy A! Postawcie długi stół, na którym znajdą się wszystkie potrzebne składniki, gotujcie, rozmawiajcie, a na koniec wspólnymi siłami doprowadźcie miejsce pracy do porządku i zorganizujcie degustację dań połączoną ze wzajemnym poznawaniem się. Warsztaty kulinarne to świetny sposób na przełamywanie lodów i stawianie pierwszych kroków w pracy zespołowej.

#6 Warsztaty kulturalne

Gwarancją dobrej zabawy jest zorganizowanie warsztatów, podczas których każdy będzie mógł znaleźć coś do siebie. Warsztaty kulturalne mogą być połączeniem fotografii, muzyki, malarstwa i rysunku. Zespoły mogą umówić się, że każda grupa musi stworzyć dzieło na jeden temat, jednak na kilka różnych sposobów, wykorzystując przedmioty z danej dziedziny. Takie warsztaty mogą pozytywnie wpłynąć na współpracę między pracownikami, jednocześnie pozwalając im poznać siebie nawzajem. Warto zaznaczyć, że takie zadania rozwijają kreatywność i pobudzają pracowników do stworzenia własnych pomysłów.

Aby wprowadzić nieco więcej uśmiechów i jeszcze lepszą zabawę, warto zorganizować konkurs na najlepszą karykaturę. Wszyscy wiemy, że rysowanie karykatur cechuje się przesadnym wyolbrzymianiem cech charakterystycznych i tworzeniem dzieł z poczuciem humoru. Taka gra będzie ciekawym pomysłem na poznawanie siebie nawzajem i budowanie pozytywnych relacji. Niech wszyscy pracownicy otrzymają nagrody w postaci swojej własnej karykatury, która przypominać będzie o świetnej zabawie podczas integracji.

#7 Gry i warsztaty detektywistyczne

Nie ulega wątpliwości, że każda sprawa dla agencji detektywistycznej wymaga pracy co najmniej kilku osób. Podziel twoich pracowników na mniejsze drużyny, wręcz im kartki papieru i zagadkę do rozwiązania. Po pewnym czasie podaruj każdej drużynie wskazówki, które pomogą uporać się z zadaniem. Uczestnicy będą musieli wykazać się zarówno pracą w grupie, jak i umiejętnością skupienia. Aby urozmaicić warsztaty, można zaopatrzyć się w gadżety detektywistyczne, takie jak sztuczne urządzenia do badania odcisków palców, sztuczne narzędzia zbrodni czy specjalne przebrania dla detektywów.

Team building online

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie w swojej firmie stanowisk pracy zdalnej, jednak nie oznacza to, że pracownicy nie mogą się wzajemnie poznać zza ekranu komputera. Istnieje wiele gier integracyjnych online, które pomogą zespołowi dowiedzieć się czegoś na swój temat i o miejscu pracy.

#8 „Czyje to słowa?”

Zadaniem szefa będzie przygotowanie listy pytań do pracowników i wysłanie ich kilka dni przed planowanym spotkaniem online z prośbą o odesłanie wypełnionego kwestionariusza. Podczas spotkania szef odczyta pytania i odpowiedzi poszczególnych osób, a zadaniem grupy będzie odgadywanie, kto napisał o sobie dane słowa. Celem gry jest przede wszystkim poznawanie siebie nawzajem, dlatego warto przygotować pytania nietypowe i ciekawe, dotyczące zainteresowań zespołu i życia poza pracą.

#9 Kalambury

Istnieją różne platformy, na których można zorganizować zabawy integracyjne online, takie jak kalambury. Gra polega na rysowaniu myszką w wyznaczonym miejscu na ekranie przedmiotu, który losowo wybierany jest przez komputer. Pozostali uczestnicy w czacie gry muszą wpisywać odgadywane hasło. Osobie, która odgadnie zagadkę, przyznawane są punkty. Można ustalić limit punktowy gry lub ilość „rysowań” na osobę i rozstrzygnąć, kto był najlepszy w zgadywaniu.

Powyższe gry można dowolnie modyfikować lub wymyślać do nich swoje własne zasady. Zespół może stworzyć zabawy na różne sposoby, na przykład przedstawianie myśli za pomocą emotikonów, odgadywanie zainteresowań przedstawionych za pomocą zdjęcia, czy poznawanie się za pomocą zadawania banalnych pytań, np. „Która karta przeglądarki wyświetla się u Ciebie najczęściej i najdłużej?”. Każdy pomysł będzie dobry, a uczestnicy będą mogli poznać osoby, z którymi na co dzień pracują.

Podsumowanie

Employer branding to z języka angielskiego budowanie wizerunku dobrego pracodawcy. Niewątpliwie dobrym pracodawcą można nazwać osobę, która dba o dobre samopoczucie swoich pracowników, pragnie ich zadowolenia z wykonywanej pracy i przychodzenia do niej z dobrym nastawieniem. Organizacja zabaw integracyjnych jest świetnym przykładem na to, że przedsiębiorcy zależy na dobrej atmosferze w miejscu pracy i na współdziałaniu, prowadzącym do efektywnych wyników.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.