Darmowa sterylizacja 2019

Ruszył kolejny sezon bezpłatnego czipowania psów i kotów oraz darmowej sterylizacji i kastracji. Mieszkańcy mogą przyprowadzić zwierzę na zabieg do 29 punktów weterynaryjnych.

W trosce o zwierzaki kontynuujemy program walki z bezdomnością psów i kotów. Każdy warszawiak, który zaczipuje pupila, ma większą pewność, że czworonóg się nie zgubi. Dlatego też zachęcamy do korzystania z bezpłatnej akcji znakowania zwierząt – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – Nasze działania przynoszą wymierne efekty – w Schronisku Na Paluchu mamy rekordowo małą liczbę psów i kotów – dodaje.

Mieszkańcy mogą przyprowadzić psa lub kota na zabieg darmowej sterylizacji i kastracji. Miasto pokrywa całkowity koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, zabiegu sterylizacji bądź kastracji, pooperacyjnej opieki oraz kontroli i zdjęcia szwów. Podczas pierwszej wizyty właściciel zwierzaka okazuje dowód tożsamości, Kartę warszawiaka z ważnym e-hologramem, książeczkę zdrowia czworonoga z potwierdzonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz numerem czipa. Domowy pupil musi mieć ukończone 6 miesięcy życia.

Sam proces czipowania trwa tylko kilka sekund. Weterynarz wszczepia podskórnie mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu. Czip nie przeszkadza w codziennym życiu zwierzęcia ani nie powoduje reakcji alergicznych. Właściciel pupila wypełnia na miejscu wniosek, okazuje dowód tożsamości i książeczkę zdrowia psa lub kota. Zwierzę musi mieć ukończone 12 tygodni życia i być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Dane adresowe wpisywane są do międzynarodowej bazy SAFE-ANIMAL. Tylko w zeszłym roku w ramach akcji bezpłatnego znakowania w stolicy zaczipowaliśmy 4200 czworonogów.

Lista z adresami klinik weterynaryjnych współpracujących z miastem dostępna tutaj.

Zapobiegamy bezdomności zwierząt

Warszawa ma nowy program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Oprócz bezpłatnych zabiegów w wybranych lecznicach, miasto zapewnia całodobową opiekę weterynaryjną czworonogom, które uległy wypadkom drogowym.

Zabezpieczyliśmy środki na działania ekopatroli Straży Miejskiej ratującej psy i koty, które pozostały na ulicy bez żadnej opieki. Prowadzimy też edukacyjne warsztaty w Ochocie na kota oraz stołecznym schronisku. Uczymy dzieci i dorosłych, jak opiekować się domowymi pupilami i przypominamy, że adopcja wiąże się z dużą odpowiedzialnością – informuje Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Dodatkowo część środków finansowych jest przekazywana organizacjom działającym na rzecz zwierząt. Tak samo, jak w ubiegłym roku, poszczególne dzielnice otrzymają karmę dla kotów wolno żyjących, które pomagają w likwidacji gryzoni. Na realizację tegorocznego programu miasto przeznaczy 14,9 mln zł.

Akcja potrwa do 13 grudnia 2019 r.

wykaz_lecznic._kwiecien_2019_r-klik

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.