Kagura – japoński taniec z bóstwami

Kagura – japoński taniec z bóstwami.

Reklama
Reklama

23 lutego w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć niezwykłe spektakle kagura z regionu Tohoku, północnej części Japonii. Wydarzenie, organizowane przez Japan Foundation i Ambasadę Japonii w Polsce, towarzyszy obchodom wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

Kagura to pielęgnowana od wieków sztuka ludowa, uznawana za jeden z pierwowzorów innych form teatralnych. Pozostaje żywa, jest praktykowana w bardzo wielu częściach Japonii i stanowi ważny element życia jej mieszkańców. Spektakle z Tohoku stanowią znakomitą okazję do przeniesienia się w niezwykły świat tradycji i odkrycia duchowości Japończyków.

Czym jest kagura?

Reklama
Reklama

Spektakl kagura można opisać używając sześciu słów kluczowych. Są to „bóstwa”, „zaproszenie”, „ugoszczenie”, „odesłanie”, „rytuał”, „sztuka”. Bóstwa (kami) są od dawien dawna obecne w życiu codziennym Japończyków i pełnią w nim bardzo ważną rolę. Mianem kami określa się byty przekraczające ludzką zdolność pojmowania, które strzegą od klęsk żywiołowych, chorób i głodu, a także wspierają ludzi w ich drodze przez życie. Na ogół kami bytują w innym świecie niż ludzie i nie sposób ich dostrzec. Jednak wielu Japończyków pragnie uczynić swoje życie lepszym poprzez kontakt z bóstwami i otrzymanie ich błogosławieństwa. Stąd też próbują „zaprosić” bóstwa do siebie, a następnie je „ugościć” poprzez taniec lub ofiarę z pożywienia i alkoholu. W ten sposób, nawiązując z nimi kontakt, Japończycy radośnie spędzają czas. W podzięce za gościnę bóstwa obiecują spełnić różne życzenia, jak na przykład dobre zbiory, życie w zdrowiu, dobrobyt lokalnej społeczności. Wdzięczni ludzie „odsyłają” wówczas bóstwa do ich świata. Ceremoniałem łączącym w sobie powyższe elementy jest właśnie kagura, która stanowi także formę sztuki, zawierającą w sobie elementy rozrywki i reprezentującą radość w życiu ludzkim. Chociaż jej istotą jest uświęcony rytuał, to jednocześnie jest to także spektakl, który można oglądać dla rozrywki.

Tańce wykonywane podczas spektakli są zróżnicowane: jedne gwałtowne, pełne dynamizmu, inne zaś dostojne i stonowane. Każdy z nich opowiada historę zaczerpniętą z tradycji japońskiej i przepełniony jest bogatą symboliką. Ich bohaterami są bóstwa i inne istoty nadprzyrodzone, ale także ludzie i zwierzęta. Tancerze przywdziewają kolorowe stroje, niekiedy też maski. Kagura z Tohoku to nie tylko barwny spektakl do podziwiania, to także okazja do interakcji z wykonawcami, którzy wciągają publiczność do wspólnej zabawy.

Gdzie i kiedy można ją obejrzeć w Warszawie?

Reklama
Reklama

23 lutego 2019, o godz. 19:00 w Teatrze Polskim będzie można obejrzeć dwa gatunki kagury: Kanmachi hōin i Kuromori.

Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) do nabycia w kasie Teatru Polskiego: www.teatrpolski.waw.pl

źródło: materiały prasowe

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.