Części pierwsze – wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej

Części pierwsze – wystawa malarstwa Magdaleny Rucińskiej.

14 stycznia 2019 roku o godzinie 19:00 w Galerii 21 gramów odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Rucińskiej.

Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32

Wstęp wolny

Magda Rucińska
Rysowniczka, malarka, autorka tekstów o sztuce, komiksie i ilustracji. Publikowała m. in. w „Lampie”, „Zwykłym Życiu”, „Fabulariach”, „Zeszytach Komiksowych”, „F5”. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych m. in. w Galerii Wspólnej i Galerii Wieży Ciśnień w Bydgoszczy, Galerii Komiksu Cheap East (CK Zamek) w Poznaniu, Galerii Miejskiej w Inowrocławiu oraz uczestnictwo w zbiorowych pokazach w BWA Bydgoszcz, MBWA Leszno, Galerii Bielskiej BWA, Galerii „Pod Atlantami” w Wałbrzychu czy Muzeum Schloss Herzberg am Harz w Niemczech. Była stypendystką MKiDN (2009/2010) i Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2016). Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych UTP w Bydgoszczy jako asystent w I Pracowni Artystycznej. W 2018 roku we współpracy z Danielem Chmielewskim stworzyła książkę ilustrowaną dla dzieci pt. „Miasto Złotej” (wyd. Tadam).

“Części pierwsze” to tytuł najnowszej wystawy Magdaleny Rucińskiej, na której zaprezentuje dorobek z ostatnich kilku lat, jak również prace zupełnie nowe, nigdzie wcześniej nie pokazywane.

Jej malarstwo jest bardzo niepokojące, tajemnicze, miejscami surrealistyczne. Pełne drobnych elementów, metafor, niedopowiedzeń i fantasmagorii, które przywodzą na myśl odległe zakamarki pamięci i strzępki wspomnień.
Pozornie wszystkie te elementy są ze sobą niepowiązane, oderwane od kontekstu, ale w rzeczywistości tworzą jedną, spójną całość. A Magdalena Rucińska prowadzi coś w rodzaju wizualnej gry z odbiorcą, polegającej na odgadywaniu znaczeń i relacji między nimi, a jedynym kluczem do ich interpretacji są emocje.
Malarstwo Magdy, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo osobiste, nie jest rodzajem spowiedzi, raczej poszukiwaniem uniwersalnych prawd o rodzinie, przeszłości, obawach i tęsknotach.

Kurator wystawy: Magdalena Pankiewicz

Wystawa potrwa do 12.02. 2019 roku

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.