Generał i dziewczyna. Performans Anny Baumgart

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans Anny Baumgart “Generał i dziewczyna”.

Performans Anny Baumgart “Generał i dziewczyna” powstał na podstawie historii generała Humberto Delgado i jego partnerki i sekretarki, rewolucjonistki Arajaryr Moreira de Campos, którzy jako bojownicy o wolność i demokrację Portugalii zginęli zamordowani przez reżim António Salazara w 1964 roku. Jednak Arajaryr Moreira de Campos nie zajęła właściwego jej miejsca w historii. Na pomnikach rozsianych po całej Portugalii generał Delgado stoi sam. Sylwetka Arajaryr Moreira de Campos została wymazana nawet z Wikipedii, a w uzasadnieniu czytamy iż fakt “że ktoś jest blisko z kimś sławnym nie oznacza, że sam również jest sławny” (00:28, 31 January 2009 Rjd0060 (talk | contribs) deleted page Arajaryr Moreira de Campos (Deleted because expired WP:PROD; Reason given: Article doesn’t assert the individual notability of the person. Only because she was close to someone famous, it doesn’t mean she is famous as well).

Performans “Generał i dziewczyna” zainspirowany został filmem Bruno de Almeidy “Operation Autumn” (2012), w którym reżyser opowiadając historię śmierci generała Delgado i jego partnerki, pokazuje Arajaryr Moreira de Campos praktycznie w każdej scenie filmu do momentu zabójstwa nie udzielając jej głosu, co sprawia, że cały film opowiedziany jest z punktu widzenia otaczających ją mężczyzn.

Anna Baumgart oddaje głos kobiecie, której ten głos został odebrany a jej życie i walka unieważnione. Praca oddaje również głos tym, którzy w ukryciu pracują na świetność swoich parterów, kochanków, szefów. Naświetla ona margines pomiędzy publicznym a prywatnym, między osobami będącymi w związkach miłosnych lub innych związkach, w których “prywatni” (najczęściej kobiety) pracują anonimowo na nazwisko i pozycję „publicznego”.

Autorka i reżyserka projektu
Anna Baumgart

Tekst literacki, dramaturgia
Wiktor Rusin

Performują
Klara Bielawka, Miłogost Reczek, Michał Woźnica, Anu Czerwiński

Kostiumy
Kasia Kobra

Wizualizacje
Dominika Olszowy

Produkcja
Joanna Turek

Światło i dźwięk
Jakub Antosz

Set VJ-ski
Martyna Chojnacka, Adrien Cognag

28 stycznia 2019, godz. 19:00

ul. Pańska 3

Wstęp wolny

FB-klik

więcej o wystawie: http://niepodlegle.artmuseum.pl/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.