Co zobaczymy na wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Fot. E. Lach

Jesienią 2024 roku nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie otwarta dla publiczności. Z tej okazji zaplanowano największą w historii instytucji odsłonę dzieł sztuki pochodzących z niemal 20-letniej kolekcji MSN-u. Na wystawę trafią prace m.in. Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz i Edwarda Dwurnika.

Cały zespół MSN intensywnie pracuje nad pierwszą wystawą kolekcji z okazji otwarcia nowego budynku muzeum. Przeprowadzkę do pomieszczeń przy placu Defilad, transport dzieł oraz montaż prac w galeriach głównych zaplanowano na lato 2024 roku.

Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum tworzy swoją kolekcję sztuki polskiej i zagranicznej od 2005 r. Tematami pierwszych lat kolekcjonowania były: feminizm, postkolonializm, teorie gender, queer, wykluczenia społeczne i kulturowe oraz krytyka globalnego kapitalizmu i skutków transformacji ustrojowej w krajach naszego regionu.

Na pierwszą wystawę w nowym gmachu trafią dzieła Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Dwurnika, Mirosława Bałki i wielu innych wybitnych artystów.

Ważną część zbiorów stanowią dzieła outsiderów, prace niematerialne czy powstające na styku różnych dziedzin, takich jak performans czy muzyka eksperymentalna, których również nie zabraknie, których także nie zabraknie w przestrzeniach MSN-u.

Nowa siedziba MSN-u na pl. Defilad

Zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest już niemal gotowy. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz poszczególnych sześciu kondygnacji, skupionych wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej. Muzeum zajmuje blisko 20 000 m2 powierzchni, z czego 4500 m2 to przestrzenie ekspozycyjne, mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze.

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy. W budynku powstanie też kino z autorskim repertuarem filmowym oraz programem wydarzeń towarzyszących.

W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej życie ulicy i placu ma spotykać się ze sztuką, dlatego przestrzeń przy muzeum zaplanowana została jako forum – miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik