CHAGALL – wystawa w Muzeum Narodowym

wystawa prac Marca Chagalla
Żółty koziołek na wsi (wersja do "Poezji"), 1968, MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na premierową prezentację prac Marca Chagalla (1887–1985) zakupionych do zbiorów Muzeum jesienią 2021 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia MNW.

Premierowy pokaz kolekcji
Kameralna wystawa obejmuje 16 dzieł Marca Chagalla z kolekcji MNW. Jesienią zeszłego roku na aukcji w Szwajcarii Muzeum zakupiło 14 prac artysty. Był to bezprecedensowy zakup w historii polskiego muzealnictwa. Zbliżająca się wystawa będzie dla publiczności pierwszą (i w nadchodzącym czasie – jedyną) okazją, żeby te dzieła zobaczyć. Nowym nabytkom będą towarzyszyły dwie grafiki Chagalla ze zbiorów Muzeum. Wszystkie prezentowane dzieła to prace na podłożu papierowym, łączące różnorodne techniki. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie wynikające z wrażliwości podłoża i nietrwałości technik nie mogą być prezentowane stale. Pracami Chagalla może się poszczycić niewiele placówek muzealnych w Polsce. Muzeum Narodowe w Krakowie przechowuje pięć grafik artysty, a Muzeum Narodowe w Lublinie – dwie. W zbiorach MNW znajduje się obecnie największa kolekcja dzieł Chagalla w naszym kraju.

Marc Chagall MNW

Marc Chagall

Marc Chagall MSWArtysta łączy ze sobą gwasz i temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Prezentowane prace powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku, a kolory jego prac z tego okresu są żywe i intensywne.
Część zakupionych dzieł przedstawia sceny ze Starego Testamentu, osobliwie, indywidualnie zinterpretowane, część – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa. Przedstawiona rzeczywistość objawia się na dwóch poziomach: realnej i fantastycznej.

Kuratorka wystawy: Anna Manicka


Wystawa czynna od 30 kwietnia 2022 roku do 24 lipca 2022
Muzeum Narodowe, al. Jerozolimskie 3
 
Więcej informacji: https://www.mnw.art.pl/
Fot. B. Bajerski MNW
 
Wystawa pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Mecenas Muzeum: PKN ORLEN

Patron Roku Jubileuszowego: PGE Polska Grupa Energetyczna


Partnerzy Muzeum:

Totalizator Sportowy

TZF Polfa

PKP Intercity
Partner Wystawy: AMS
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.