Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego

Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego

W sobotę 8 października br. w godzinach 15:00 – 22:00 odbędzie się pierwszy Bieg Pamięci, odbywający się na Kopcu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie zachowa swój patriotyczny charakter, dzięki licznym inscenizacjom walk powstańczych obecnych w okolicach startu, jak i na trasie biegu. Zawodnicy u podnóża Kopca PW będą mogli obejrzeć inscenizację bitwy, a na trasie napotkają odwzorowane obozowiska, szpital polowy, barykady i aktorów ucharakteryzowanych na duchy poległych Powstańców. W tle słyszalna będzie muzyka powstańcza.

Bieg ma być szczególnym wyrazem hołdu wobec tragicznego wydarzenia, jakim było Powstanie Warszawskie. Wydarzenie ma również na celu oddanie hołdu weteranom Wojska Polskiego – żołnierzom zaangażowanym niegdyś w konflikty zbrojne oraz misje stabilizacyjne na całym świecie. Jest to symboliczne połączenie przeszłości i teraźniejszości, podkreślające pamięć i szacunek wobec tych, którzy stali i stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Organizatorom zależy również na ocaleniu od zapomnienia piosenek powstańczych z okresu PW, w związku z czym każdy zawodnik otrzyma w pakiecie startowym kompilację pt. „Ryszard Makowski. Niepokonane miasto: piosenki Powstania Warszawskiego”.

Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc weteranom Powstania Warszawskiego, jak również weteranom współczesnych konfliktów zbrojnych.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli Burmistrz Dzielnicy Mokotów, p. Bogdan Olesiński oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Formuła biegu polega na maksymalnie 63-krotnym pokonaniu odcinka biegnącego od podnóża kopca na szczyt schodów, następnie obiegając go zalesioną ścieżką w kierunku startu lub mety, które zlokalizowane są u podnóża kopca. Trasa ma charakter ok. 750-metrowej pętli, a ze względu na swój nieco ekstremalny charakter stanowi nie lada wyzwanie. Zawodnicy mają dowolność w wyborze dystansu (ilości pętli), jaki zamierzają pokonać. Co ciekawe, to pierwsze tego typu wydarzenie sportowe na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zawody nie przewidują klasyfikacji ani zwycięzców. Każdy zawodnik Biegu Pamięci, niezależnie od przebytego dystansu, traktowany jest jak triumfator. Warto podkreślić, że ci, którzy zdołają zaliczyć 63 pętle pokonają dystans większy od maratonu.

Źródło: materiały prasowe

Informacje o pakietach: http://biegnakopiecpw.pl

 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.