BAZARCH Jesienne Targi Książki Architektonicznej 2022

Targi Książki Architektonicznej 2022

Stacjonarny warszawski BAZARCH wraca! Wraz z Mazowieckim Instytutem Kultury i czytelnią Elektra zapraszamy do pięknych i gościnnych wnętrz przy Elektoralnej na prawdopodobnie jedyne w kosmosie targi książki architektonicznej.

BAZARCH to dwudniowe święto książki, podczas którego w jednym miejscu znajdziecie aktualny przegląd najnowszych wydawnictw okołoarchitektonicznych: publikacje o architekturze, przestrzeni, mieście, wsi, planowaniu przestrzennym, ekologii, budownictwie, krajobrazie, dziedzictwie, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej. Plakaty i architektoniczne gadżety. Nowości, bestsellery i klasyki. Książki rzadkie, trudno dostępne i szerzej nieznane.

PROGRAM wydarzeń

  • 22 września, godz. 11:30 – spacer architektoniczny towarzyszący premierze książki „MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa”
  • 23 września, godz. 11:30 – spacer po Śródmieściu Południowym szlakiem architektury lat 90. – klik

Wydarzenia towarzyszące:

sobota 22 października

Czytelnia ELEKTRA

11:30
Premierowy spacer po Muranowie finiszujący w Mazowieckim Instytucie Kultury, który poprowadzi Grzegorz Piątek – współautor książki „MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa”, najnowszej książki w popularnej serii Centrum Architektury. Start na tarasie nad kinem Muranów. Zapisać się można pod adresem: elektra@mik.waw.pl
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Centrum Architektury

13:00
Rozmowa o legendarnym architekcie-podróżniku Tadeuszu Baruckim, który przez całe swoje życie dokumentował i utrwalał bogactwo nieznanej za żelazną kurtyną architektury ze świata, oraz o książce wydanej z okazji jego setnych urodzin. Udział wezmą prof. dr hab. inż arch Magdalena Żmudzińska-Nowak, arch. Michał Piechotka, arch. Jakub Bródka oraz dr Edyta Barucka.
Organizator: Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteka Śląska

14:30
Premierowa rozmowa z Błażejem Ciarkowskim, współautorem książki „ŁÓDŹ. Ilustrowany atlas architektury”, o współczesnym spojrzeniu na Łódź i jej dziedzictwo. Poprowadzi Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Organizator: Fundacja Centrum Architektury

16:00
Spotkanie z dr Joanną Jurgą, autorką książki „Szałas na hałas” – o tym, jak stworzyć własny „szałas na hałas” w miejscu w którym żyjemy i pracujemy. W jaki sposób dostosować przestrzeń, aby nasze zmysły znalazły ukojenie po nadmiarze bodźców, jaki oferuje świat.
Organizator: Wydawnictwo Nieśpieszne

niedziela 23 października

Czytelnia ELEKTRA

11:30
Spacer, który odkryje okoliczną architekturę lat 90., poprowadzony zostanie przez Aleksandrę Stępień-Dąbrowską – współkoordynatorkę projektu „ARCHIwum Warszawy lat 90.” i autorkę przewodnika „Jakby luksusowo”. Zapisać się można pod adresem: kontakt@archiwumlat90.pl
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

13:00
Rozmowa przedstawicieli pracowni architektonicznych uczestniczących w wystawie podczas szczecińskiego Westivalu „Przyszłość architektury, na którą czekam”. Spotkanie będzie zapowiedzią najnowszego numeru kwartalnika RZUT pn. „MŁODOŚĆ”, który podsumowuje wystawę.
Organizator: kwartalnik RZUT

14:30
Dzięki serii wydawniczej „Poza Warszawą” mało znane i wcześniej nieprzebadane zabytki Mazowsza wracają do naukowego obiegu. Emma Kołodziejek i Karolina Szymankiewicz, doktorantki z IHS UW, przedstawią mazowieckie barokowe i klasycystyczne pałace oraz muzea etnograficzne i skanseny.
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

16:00
Spotkanie autorskie, będące okazją do rozmowy z Czesławem Bieleckim, architektem, który również pisze i opowiada o architekturze. Jego najnowsza książka to „Archikod” – opowiadająca o wspólnej przestrzeni, w której działają różne grupy interesu. Poprowadzi Bogna Świątkowska.
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

18:00
SALA WIDOWISKOWA NA PARTERZE
„Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku” – komiks na żywo. Wydarzenie specjalne, koprodukcja Mazowieckiego Instytutu Kultury, Centrum Architektury i Czytagramy.pl. Dymki czyta Adam Bauman, gra Piotr Łyczkowski. Bilety w cenie 15 zł dostępne w kasie MIK.


niedziela 23 października

Galeria Elektor
Zbuduj z nami miasto – kreatywne warsztaty dla dzieci 7-12 lat
10:00 – 13:00
Czy w mieście jest miejsce na nowe budynki? A może warto sadzić więcej drzew, postawić więcej ławek? Czy też zadbać o czystą energię i poustawiać panele solarne? Wspólnie z uczestnikami_czkami akcji postaramy się stworzyć miasto naszych marzeń. Choć nie tylko takie, które spełnia nasze zachcianki – ale też takie, w którym czujemy się dobrze i dla każdego jest miejsce. Zrobimy burzę mózgów, żeby zaprojektować nowe rozwiązania, bo przecież jest jeszcze tyyyyyyle do wymyślenia! Zapraszamy dzieci od 7 do 12 lat, do wspólnej zabawy w projektanta_kę, architekta_kę, a może nawet wizjonera_kę!
Można przychodzić między 10:00 a 13:00.
Bloki – warsztaty estetyczno-urbanistyczne dla dzieci (od 13 lat)
Godz. 14:00-15:30 – I grupa
Godz. 15:30-17:00 – II grupa
Bloki to przedziwna struktura. Niby wszystko wspólne, a tyle prywatnych interesów. Czy można osiągnąć porozumienie co do estetyki i jakości przestrzeni wspólnej, którą jest blok? Zapraszamy młodzież od 13 lat do udziału w warsztatach, podczas których porozmawiamy sobie o tym jak odczuwamy bloki, w którym mieszkamy / mieszkaliśmy lub takie z którymi mieliśmy do czynienia. Zastanowimy się jak mogą stać się przyjemniejsze i bardziej odpowiadające naszym potrzebom. Co więcej – spróbujemy przetestować nasze wyobrażenia w aplikacji BLOKI, gdzie można przeprojektować bloki mieszkalne, tak aby wyrażały nasze upodobania.
Na warsztaty obowiązują zapisy (mailem na adres: m.stryjewska@mik.waw.pl), w każdej grupie jest po 10 miejsc. Praca będzie odbywać się w grupie (dyskusja) a potem w dwójkach (podczas projektowania bloku w aplikacji BLOKI).

sobota godz. 11-19
niedziela godz. 11-18

ul. Elektoralna 12

Wstęp na targi i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny, z wyjątkiem wieczornego spektaklu.

Przestrzeń w której będą odbywać się targi i wydarzenia towarzyszące jest w pełni dostępna dla wózków.


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik