5. Przegląd Kina Emirackiego w U–jazdowski Kino

5. Przegląd Kina Emirackiego

Fundacja Nahda i U–jazdowski Kino zapraszają na piątą edycję Przeglądu Kina Emirackiego – unikatowego projektu pozwalającego polskim widzom zapoznać się z coraz bogatszym dorobkiem kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W październikowy weekend będzie okazja, aby zobaczyć rodzinny dramat „Before We Forget”, niepokojącą, czarno-białą baśń „Scales” oraz widowiskowy film wojenny „Al Kameen”.

PROGRAM:

  • sobota, 22/10/ 2022, 18:00 – „Before We Forget”, reż. Nawaf Al Janahi. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem Nawafem Al Janahim w języku angielskim, prowadzenie dr Karolina Rak
  • niedziela, 23/10/2022, 18:30 – „Al Kameen”, reż. Pierre Morel
  • poniedziałek, 24/10/2022, 17:00 – „Scales”, reż. Shahad Ameen
Wszystkie seanse będą wyświetlone z polskimi i angielskimi napisami.
O FILMACH:
 „Before We Forget”, reż. Nawaf Al Janahi, ZEA/Arabia Saudyjska 2021, 104’

Mohamed, zadłużony pechowiec, czuje się rozdarty. Jego syn Omar marzy o kupnie sklepu z częściami samochodowymi i potrzebuje pieniędzy na zaliczkę, a starzejący się, uparty ojciec Ismail mieszka w starym domu ze służącą, która od kilku miesięcy nie dostaje pensji. Sam Mohamed zaciągnął kredyt na rozbudowę własnego biznesu i – na domiar złego – jest nękany przez wierzycieli. Szansą na wyplątanie się z kłopotów staje się skarb, o którym wspomina Ismail. Trzej mężczyźni, reprezentujący trzy różne pokolenia, wyruszają w podróż by odkryć siebie nawzajem oraz to, co naprawdę ich łączy.

„Al Kameen”, reż. Pierre Morel, ZEA/Francja 2021, 102’
Oparty na prawdziwych wydarzeniach wojenny film akcji zrealizowany przez francuskiego reżysera Pierre’a Morela – twórcę „Uprowadzonej” i „13. Dzielnicy”.
Zima 2018 r., misja humanitarna w Jemenie. Trzej emiraccy żołnierze oczekują rychłego powrotu do domu. Podczas ostatniego, rutynowego patrolu, przemierzając wąski kanion, Ali, Bilal i Hindasi wpadają w zasadzkę silnie uzbrojonych bojowników. Uwięzieni, ranni i pozbawieni łączności, szybko zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Oczekują na pomoc, ale czy wsparcie dotrze do nich na czas?
„Scales”, reż. Shahad Ameen, ZEA/Arabia Saudyjska/Irak 2019, 74’
Niepokojąca, czarno-biała baśń inspirowana arabską poezją oraz legendą o Atargatis – asyryjskiej bogini, zwanej „pierwszą syreną”.
„Scales” to historia młodej, silnej dziewczyny Hayat, która mieszka w ubogiej wiosce rybackiej. Zgodnie z mroczną tradycją, każda rodzina musi oddać jedną córkę morskim stworzeniom zamieszkującym pobliskie wody. Hayat, uratowana przed tym przeznaczeniem przez ojca, zostaje uznana za przekleństwo wioski i dorasta jako wyrzutek. Nie poddaje się jednak i wytrwale walczy o swoje miejsce w lokalnej społeczności.

Więcej informacji i bilety:
https://u-jazdowski.pl/…/5-przeglad-kina-emirackiego

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik