Ale kosmos! Dzień dziecka w FINA

Ale kosmos! Dzień dziecka w FINA.

Warsztat malowania taśmy filmowej
▪premiera filmowej wersji popularnej „Basi”
▪eksperymenty z maszynkami optycznymi z XIX wieku
▪najnowsze aplikacji rzeczywistości wirtualnej (Secret 360 VR Cinema)
▪familijny pokaz kosmicznych filmów (między innymi „Podróż na księżyc” Georgesa Mélièsa)

to tylko niektóre z propozycji jakie czekają na Was w ramach Kosmicznego Dnia Dziecka w FINA! 
Uwaga: obowiązują zapisy.


PROGRAM:

Pokaz filmu „Basia” | Dzień dziecka 
SO 26 / 05 / 2018 11:00 – 11:50

Pokaz filmowej adaptacji książek o pięciolatce Basi, która wnikliwie i dowcipnie opowiada o swoich przygodach. Bohaterkę znaną z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak zobaczymy na dużym ekranie po raz pierwszy. Wydarzenie przeznaczone dla dzieci od lat 4. 
Obowiązują zapisy: www.nina.gov.pl/wydarzenia/basia-dzien-dziecka

Warsztaty tworzenia filmów „Ale kosmos”
SO 26 / 05 / 2018 12:00 – 13:00 

Warsztat tworzenia filmów z wykorzystaniem nieskomplikowanych zabawek optycznych! Przeniesiemy się w czasy, które poprzedziły pierwszą publiczną projekcję braci Lumière i eksperymenty Georges’a Mélièsa. Użyjemy replik maszynek optycznych z XIX wieku: praksinoskopu, zoetropu, fenakistoskopu, aby wprawić w ruch obrazkowe narracje i wyruszyć z ich bohaterami w podróż na księżyc. Znikanie, transformacje, spotkania z kosmitami – stworzymy historie, które zachwyciłyby samego Mélièsa. Na zajęciach wykonamy także własne wersje prostych prekinowych urządzeń.
Warsztat poprowadzi Katarzyna Waletko.
Obowiązują zapisy: www.nina.gov.pl/wydarzenia/ale-kosmos

Warsztaty kolorowania taśmy filmowej
SO 26 / 05 / 2018 13:15 – 14:45 

Zajęcia, podczas których będziemy rysować, drapać i malować na prawdziwej taśmie filmowej. To techniki wykorzystywane w kinie od ponad stu lat! 
Niczym pierwsi mistrzowie kina jak Georges Méliès oraz najwybitniejsi animatorzy i filmowi eksperymentatorzy np. Julian Antonisz, stworzymy niezwykłe filmowe etiudy, których formę i treść będzie ograniczać wyłącznie nasza wyobraźnia. Klatka po klatce ręcznie pokolorujemy czarno-białą taśmę filmową, a pod koniec warsztatów zmontujemy film i obejrzymy nasze dzieło na ekranie.
Warsztat poprowadzi Paulina Haratyk i Katarzyna Kuna.
Obowiązują zapisy: www.nina.gov.pl/wydarzenia/warsztaty-kolorowania-tasmy-filmowej

Secret 360 VR Cinema | Pokaz
SO 26 / 05 / 2018 11:00 – 15:00 

Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z opiekunami na pokaz najnowszych rozwiązań w dziedzinie animacji z wykorzystaniem technologii VR 360: 

– Asteroids!
Mac, Cheez i Peas wyruszają w kosmiczną przygodę pośród latających asteroid i robaków z wielkimi zgrzytającymi zębami.

– Invasion!
Dwójka kosmitów ma wielkie plany przejęcia kontroli nad światem i zniszczenia każdego, kto spróbuje ich powstrzymać. Na swojej drodze spotykają najsłodsze zwierzaki świata – dwa białe króliczki… a Ty jesteś jednym z nich!

– The Night Cafe: An Immersive Tribute to Van Gogh
Niezwykle wciągający świat Vincenta van Gogha widziany z jego perspektywy. Będzie można podziwiać jego słynne słoneczniki w trzech wymiarach oraz obejrzeć z każdej strony krzesło, które namalował w swojej sypialni.

Obowiązują zapisy: www.nina.gov.pl/wydarzenia/secret-vr-dzien-dziecka

Kosmiczne animacje | Pokaz
SO 26 / 05 / 2018 15:00 – 16:00 

Dzieci wraz z opiekunami udadzą się w niesamowitą podróż po różnych stylach filmowych – zobaczymy pierwszy w historii film science-fiction, animację lalkową i rysunkową, a wszystko w kosmicznym stylu! W programie: Reksio na psiej planecie, wycieczka w kosmos prosto z cyrkowej areny oraz lądowanie na księżycu.

– Reksio, odcinek Reksio kosmonauta, reż. Lechosław Marszałek, Polska, 1972, 10 minut
Tytułowy bohater, wesoły piesek Reksio, mieszka w niewielkiej budzie. Trudno mu jednak w niej usiedzieć, ciągle bowiem poszukuje nowych znajomości oraz przygód. Należy również do odważnych: jest rozjemcą w licznych, podwórkowych sporach i konfliktach. Tym razem przeżywa we śnie przygody na planecie z krainy psiej wyobraźni.

– Cyrk, reż. Włodzimierz Haupe, Polska, 1954, 15 minut
Opowieść o niesamowitym występie cyrkowym w trakcie którego zgromadzona w cyrku publiczność jest świadkiem niezwykłych wydarzeń. Podczas wykonywania jednej ze sztuczek chłopiec wylatuje w kosmos! Dzieci zgromadzone na widowni ruszają mu na ratunek – konstruują rakietę i wyruszają na poszukiwania małego pechowca.

– Podróż na księżyc, reż. Georges Méliès, Francja, 1902, 15 minut
Sześciu badaczy leci na Księżyc statkiem kosmicznym wystrzelonym ze specjalnie skonstruowanej armaty. Jednak lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób – lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity – a to dopiero początek niespodzianek! Na Księżycu członkowie załogi natrafiają na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby.

Obowiązują zapisy: www.nina.gov.pl/wydarzenia/kosmiczne-animacje

Uwaga: wstęp na każde z wydarzeń jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Więcej informacji: http://www.nina.gov.pl/projekty/dzien-dziecka-2018/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.