26. Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORACZAK 2022

Festiwal-Teatrów-dla-Dzieci-i-Młodzieży-KORACZAK 2022

Jedenaście spektakli dla dzieci i młodzieży z Polski i z Ukrainy zostanie pokazanych na scenach warszawskich teatrów podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj”. 26. edycja festiwalu odbędzie się między 11 a 23 października. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Dziecko ma prawo do sztuki”.

W festiwalowym programie znalazły się propozycje dla dzieci i nastolatków, m.in. pokazy: baśniowego, międzypokoleniowego spektaklu o krainie fantazji pt. „Niekończąca się historia” oraz adaptacji popularnej, współczesnej literatury dla dzieci „Tonja z Glimmerdalen” z Teatru Miniatura w Gdańsku.

W programie znalazło się także wiele sztuk teatralnych dla dzieci takich jak spektakl „Kulka” – przedstawienie z muzyką na żywo Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek oraz produkcja Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze „Do góry”, która opowiada o bogactwie, pięknie i niezwykłości karkonoskiej natury.

Festiwal rozpocznie pokaz spektaklu „Edukacja seksualna” z Teatru Współczesnego w Szczecinie, który w partnerski sposób włącza nastolatków w proces twórczy i zaprasza do rozmowy o rzeczywistości, przełamując społeczne tabu.

80. rocznica śmierci Janusza Korczaka, patrona festiwalu, stała się impulsem dla Teatru Banialuka w Bielsku-Białej do stworzenia wielowymiarowego projektu wokół tej postaci. W Warszawie zaprezentowany zostanie spektakl na podstawie sztuki Artura Pałygi „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” w reż. Anny Augustynowicz oraz słuchowisko „Kajtuś Czarodziej” w reż. Pawła Łysaka.

Repertuar festiwalu w tym roku tworzą także ukraińskie spektakle dla dzieci i młodzieży. Zespół studencki z Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Lalek zaprezentuje przejmujący spektakl „Jestem OK”, którego scenariusz powstał na podstawie rozmów z nastoletnimi osobami przebywającymi obecnie w Ukrainie. Zaplanowano także pokaz „Słonecznego nieba”, czyli spektaklu-gry, który zaprasza do udziału dzieci. Poza tym wszystkie polskie spektakle pokazywane na festiwalu będą tłumaczone na język ukraiński. Organizatorzy zapewniają pulę bezpłatnych biletów na każdy z prezentowanych podczas festiwalu spektakli dla obywateli Ukrainy. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości będą proszone o pobranie specjalnej wejściówki oraz o okazanie paszportu lub dowodu tożsamości przy wejściu na spektakl.

W ramach Festiwalu przyznawane są nagrody: GRAND PRIX Festiwalu – Nagroda im. Janusza Korczaka, Nagroda im. Stefani Wilczyńskiej, Nagroda Machulskich i trzy wyróżnienia. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 23 października na uroczystej gali w Teatrze Rampa na Targówku.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa(otwiera się w nowej karcie). Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie internetowej.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik