XXII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

XXII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

18 koncertów w Warszawie w 15 dni: 13 symfonicznych, trzy kameralne i dwa recitale pianistyczne – Rudolfa Buchbindera i Krzysztofa Książka. Tak zapowiada się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Beethoven i wielkie rocznice”.

25 sierpnia Leonard Bernstein obchodziłby setną rocznicę urodzin – świat pamięta o tym wspaniałym dyrygencie, który nowojorski luz i skłonność do bycia showmanem spójnie łączył z pogłębionym emocjonalnie podejściem do muzyki. Przed laty wspierał talent młodego Krystiana Zimermana. Teraz wielki polski pianista odwdzięcza się swojemu amerykańskiemu mentorowi. Właśnie w Warszawie, na Wielkanocnym Festiwalu, gdzie wystąpi dwukrotnie pod batutą Jacka Kaspszyka, rozpocznie swoją tegoroczną trasę koncertową poświęconą Bernsteinowi – wykona jego II Symfonię The Age of Anxiety, którą ponad 30 lat temu miał okazję kilkakrotnie grać pod batutą samego kompozytora. 

Na Festiwal wraca też Anne-Sophie Mutter z Koncertem D-dur Beethovena, ale włącza się w tym roku do obchodów 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wykonując cztery dedykowane jej przez kompozytora utwory. 

Do Warszawy przybędzie jeszcze jedna wielka gwiazda – dyrygent Christoph Eschenbach, który 30 marca, w dniu zakończenia festiwalu, zadyryguje Stabat Mater Antonina Dworzaka.

Z kolei z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zabrzmi Fantazja polska Ignacego Jana Paderewskiego, premiera niepodległościowego rządu polskiego, a także kantata „Widma” Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Polskie Requiem i II Symfonia „Kopernikowska” to dwa potężne dzieła, którymi Wielkanocny Festiwal uczci 85-lecie Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. 

Pod dyrekcją Łukasza Borowicza zabrzmi kolejna nieznana nam bliżej wartościowa opera – Kościej Nieśmiertelny Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, mistrza orkiestracji. To jedno z końcowych dzieł jego życia – jego prawykonanie w Petersburgu na początku XX wieku wznieciło protesty rewolucyjnie nastawionej młodzieży, która w postaci Kościeja widziała satyrę na cara. 

Usłyszmy także znakomite orkiestry: Buffalo Philharmonic Orchestra, Junge Deutsche Philharmonie, Israel Camerata Jerusalem i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, która obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. 

Wystąpią też znakomici młodzi pianiści, znani z 17. Konkursu Chopinowskiego nad którymi pieczę sprawuje impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena: Szymon Nehring, Krzysztof Książek i Łukasz Krupiński.

Kiedy: 16-30 marca 2018

Program – klik

Autorem plakatu 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Mariusz Tarkawian.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.