Wykład Maria Moliny – Zmiany klimatu: nauka i polityka

Prof. Mario Molina jest chemikiem. W 1995 r. otrzymał Nagrodę Nobla (wraz z Paulem Crutzenem i F. Sherwoodem Rowlandem) za wkład w badania chemii atmosfery, zwłaszcza procesów powstawania i destrukcji warstwy ozonowej. Już w latach 70. ubiegłego wieku Rowland i Molina zdemaskowali freony, uznawane wtedy za chłodziwo bezpieczne dla środowiska. Odkryli, że dostają się one do stratosfery, gdzie ostatecznie uwalniają zawarty w sobie chlor. A każdy atom chloru może zniszczyć tysiące cząsteczek ozonu. Nie dzieje się to równomiernie w całej górnej warstwie atmosfery, największe spustoszenie następuje nad biegunami. Tymi badaniami Mario Molina przyczynił się do odkrycia dziury ozonowej nad Antarktydą.

3-14 grudnia w Katowicach odbywa się tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ. Wydarzeniem towarzyszącym mu jest sympozjum „Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society”, współorganizowane przez Polską Akademię Nauk. Gościem sympozjum jest prof. Mario Molina, który 7 grudnia wygłosi wykład w Centrum Nauki Kopernik.

Prof. Molina zajmuje się nie tylko chemią stratosferycznej warstwy ozonowej i jej podatnością na wpływ człowieka. Bada też zanieczyszczenia powietrza w niższych warstwach atmosfery.

7 grudnia 2018, godz. 18.00
Centrum Nauki Kopernik
Wykład po angielsku tłumaczony na język polski
Wstęp wolny
Wykład pod patronatem Polskiej Akademii Nauk

Podczas wykładu w Koperniku Mario Molina opowie o swojej pracy i przybliży najważniejsze zagadnienia związane z ochroną klimatu. Przedstawi także naukowy i polityczny punkt widzenia problemu zmian klimatycznych.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.