Żydowskie ABC online

Cykl Żydowskie ABC online – premiera 24 kwietnia!

Cykl „Żydowskie ABC” powraca w wirtualnym wydaniu. Zachęcamy wszystkich sympatyków cyklu a także osoby, którym nie udało się dotrzeć na spotkania w muzeum do obejrzenia premierowych odcinków „Żydowskiego ABC online” w wyznaczonych terminach na kanale Muzeum POLIN na YouTube.

Gospodarzem spotkań, jak do tej pory, będzie Piotr Kowalik z Działu Edukacji, który tym razem zaprosi Was do swojego domu.
Przygotowaliśmy trzy premiery na bardzo zróżnicowane tematy, aby odkryć przed Wami pasjonujący świat judaizmu.

Program cyklu „Żydowskie ABC online”

24 kwietnia, godz. 18.00 – Czy judaizm pozwala Żydom na zabijanie?
Czytając w Biblii m.in. o podboju Kanaanu przez starożytnych Izraelitów nasuwają się pytania: Czy Żydzi popierali i czy może nadal popierają ideę „świętej wojny”? Czy pomimo przykazania „nie zabijaj” wolno im prowadzić wojny i zabijać wrogów? Jeżeli tak, to czy w religii żydowskiej jest miejsce na pacyfistyczne myślenie i działanie?
Holokaust jest postrzegany, jako ten moment w historii, który rzekomo dowiódł, że Żydzi wykazali się całkowitą biernością wobec totalnej przemocy – ale czy tak było w rzeczywistości? Odrębnym zagadnieniem jest rozwój syjonizmu i historia armii współczesnego państwa Izrael, które tworzą zupełnie nowy rozdział w dziejach żydowskiej cywilizacji.

19 maja, godz. 18.00 – Szawout – geneza narodu wybranego
Szawuot to jedno z najważniejszych świąt biblijnych związane ze starożytnymi obyczajami rolniczymi oraz upamiętnieniem nadania Tory na Synaju. Nawet bardziej niż Exodus, to właśnie objawienie synajskie rozumiane jest jako najważniejsze wydarzenie w duchowych dziejach narodu żydowskiego oraz geneza narodu wybranego.
Szawout to także Święto Żniw, przypadające na czas pierwszych zbiorów w Ziemi Izraela. Synagogi i domy są przystrajane na zielono – zielenią, kwiatami oraz gałązkami. Chrześcijaństwo zaadaptowało to święto jako Zielone Świątki, nadając mu własne treści. Piotr Kowalik opowie nam o dawnych i obecnie praktykowanych zwyczajach podczas Szawuot oraz przybliży nam jego znaczenie dla tożsamości żydowskiej oraz dla prawa religijnego judaizmu.

16 czerwca, godz. 18.00 – Czy każda miłość jest koszerna?
W klasycznym judaizmie seks to bardzo ważna część więzi małżeńskiej, wpływająca w dużej mierze na trwałość związku i zadowolenie małżonków. Inaczej widziany jest, raczej jako zjawisko niepożądane, seks pozamałżeński. Tematami gorącymi, najbardziej dyskutowanymi, są związki mieszane między Żydami/Żydówkami i Nieżydami oraz stosunek do środowisk LGBTQ.
Piotr Kowalik opowie nam, na czym polega klasyczna etyka życia seksualnego w judaizmie i jakie są ważne współczesne pytania i dylematy z nią związane.

Do zobaczenia na kanale YouTube.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/697483251061925/?event_time_id=697483264395257

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

#PolinMuseumOnline #zostańwdomu #zpolinmuseum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.